Kas ir slinkums? Patiesībā...
 

Tas ir vēl ļaunāk, kā suns uz siena kaudzes – neļauj īsti strādāt, bet tā no sirds ne ko nedarīt - arī traucē. Tālāk aplūkosim, kas ir slinkums, no kurienes tas ceļas un kā to uzvarēt, protams, ja vien jums nav slinkums to darīt.
No psiholoģijas viedokļa, slinkumam nav saistības ar cilvēka raksturu. Proti, ja jūs jau pulksten septiņos neesat cēlusies, lai kādam pagatavotu brokastis, tas vēl nebūt nenozīmē, ka jūs esat bezatbildīga egoiste. Psiholoģijā slinkums tiek apzīmēts ar jēdzienu – augta motivācijas barjera. Lai šo barjeru pārvarētu un sāktu kaut ko darīt, ir nepieciešama spēcīga griba un motivācija.
Motivācijas slieksnis ir pietiekami augsts mums katram. Bet ir cilvēki, kas lec pāri visiem šķēršļiem, kas gadās viņu ceļā, daudz nedomājot, bet ir arī tādi, kuri – nesteidzas to darīt. Tos tad arī sauc par sliņķiem. Kā psiholoģijā novērots, tādi cilvēki vienkārši biežāk kā citi uzdod jautājumu, - vai ir vērts piepūlēties tieši tagad, vai tomēr labāk ir koncentrēties uz kaut ko svarīgāku?
Reizēm domājam, ka sliņķiem veicas. Labklājība, ko čaklie no dzīves izplēš ar zobiem un nagiem, bezbēdīgiem sliņķiem nokrīt no gaisa. Iespējams, ka tā notiek tāpēc, ka sliņķi labi zina, ko tieši viņi grib, un prot fokusēties uz galveno, nesadrumstalojoties sīkumos. Un tas patiesībā nemaz nav tik slikti, vai piekrītiet? Galvenais, lai nepārlektās barjeras nepāraugtu kritisko masu, un lēmums - atlikt barjeras pārvarēšanu - nekļūtu par ieradumu. („Ko tur piepūlēsies, tāpat tagad nepārleksi...” )

Tiek uzskatīts, ja...

Slinkosi, ne ko dzīvē nesasniegsi
Patiesībā...Slinkums mums var pat palīdzēt. Visi labi zinām joku, ka visu izgudrojumu pamatā ir bijis cilvēka slinkums. Putekļu sūcēju izdomāja slinkais, kuram negribējās slaucīt grīdu, velosipēdu izgudroja sliņķis, kuram bija apnicis staigāt ar kājām, pat ratiņus savam kaprīzajam bērna izgudroja pilnīgi neizgulējies tēvs. Visiem viņiem vienkārši nepatika lieks darbs, tāpēc viņi mēģināja tā apjomu samazināt uz darbības lietderības koeficenta rēķina. Ja jūs esat pakļauti tāda veida slinkumam, tad iespējams, jūsos snauž ģeniāls izgudrotājs. Galvenais ir atcerēties, ka parasta bezdarbība, vērtīgajam savas efektivitātes paaugstināšanas darbam, diemžēl, nepalīdzēs.
Ko darīt... Sākat izgudrot! Bez uzskatāmi acīmredzamā labuma, jebkura neierasta darbība palīdzēs jums paaugstināt arī savu dzīvības enerģijas līmeni. Varat matus nokrāsot citā krāsā, nopirkt sev neierasta stila drēbes, vai vienkārši pārkārtot savu istabu. Garantēts – jūs tā aizrausieties, ka pat aizmirsīsiet slinkumu kā šķiru.

Tiek uzskatīts, ka...

Slinkot ir slikti
Patiesībā... Atzīsimies godīgi, ka paslinkot reizēm ir pat ļoti patīkami. Kāpēc lai mēs liegtu sev šo prieku? Bet... Ja jau kuro dienu pēc kārtas jūs gaida daudzie darbi, bet jūs joprojām vāļājaties uz sava dīvāna un nevarat tikt galā ar savu karali slinkumu, tad ir pienācis laiks šai lietai pielikt punktu. Citādi sirdsapziņas pārmetumi jums atņems jebkādu dzīves prieku.
Ko darīt... Pacentieties ik vakaru sev iedalīt, teiksim, 15 minūtes, lai tā kārtīgi paslinkotu. Nekādā gadījumā šajā laikā neko nedariet – tikai slinkojiet un gūstiet no tā baudu. 15 minūtes!

Tiek uzskatīts, ka...

Slinkums ir ātrāks par mums pašiem
Patiesībā... Cilvēks pie pilna saprāta un labā garastāvoklī ilgāk par stundu uz dīvāna nepagulēs, viņam noteikti sagribēsies kaut ko lietderīgu padarīt. Bet, ja jums liekas, ka slinkums parādās ātrāk par jebkuru jūsu domu, tad tas nozīmē, ka esat nedaudz pārpūlējies. „Var būt kafiju uzvārīt?” – pat nepaspējāt nodomāt, kad slinkums jau ir pienaglojis jūs pie krēsla.
Ko darīt... ja ir iespēja, ļaujiet sev atpūsties un paslinkot – redzēsiet, jau drīz vien jums tas apniks. Kad ir slinkums darīt pilnīgi visu, ir vērts atpūsties pilnībā, atslēgties no visa un savest kārtībā savu organismu. Mēģiniet savu enerģijas līmeni palielināt ar vitamīnu, fiziski nodarbību, pilnvērtīga miega palīdzību, kā arī ar to, ko saucam par „veselīgu dzīves veidu”.

Tiek uzskatīts, ka...

Labākās zāles pret slinkumu ir miets
Patiesībā... Nepaveiktie darbi kaitina apkārtējos, bet sadusmots cilvēks no visiem kontroles veidiem izvēlas pašu vienkāršāko – mietu. Jums pārmet neizgludinātus kreklus, nekārtīgu istabu, nevēlēšanos iet ciemos. Jums tiek no tuviniekiem, paziņām, kolēģiem. Beigu beigās jūsu garastāvoklis ir pilnībā samaitāts un darīt jums vispār vairs neko negribas. Starp citu, normāla reakcija.
Ko darīt... Ir vērts sākt aizstāvēties. Galu galā tā ir jūsu personiskā darīšana, ko darīt vai nedarīt un vai vispār kaut ko darāt! Ticiet man, bez apkārtējo palīdzības jums būs daudz vieglāk sevi iekustināt un sākt aktīvi darboties. Piemēram, šādi. Paņemat papīru un uzrakstiet visu, ko šodien vajadzētu izdarīt. Iespējams, ka jau pirmajā reizē, kad šo sarakstu aplūkosiet detalizētāk, izrādīsies, ka veicamie darbi ir stipri mazāk „briesmīgi” , kā tas sākumā jums šķita. Iedomājieties, cik gan tas būs brīnišķīgi, kad visi darbi būs padarīti. Pēc tam izvēlaties vienu no darbiem un sāciet to veikt.

Tiek uzskatīts, ka...

Slinkums rodas no bezdarbības

Patiesībā...Slinkums var uzrasties tieši pirms lieliem, pārmēru smagiem darbiem. Rokas pašas nolaižas, virtuves izlietnē ieraugot milzīgu trauku kaudzi, kas ir teju, teju gatava sabrukt un aprakt jūsu labos nodomus.
Ko darīt... Sadaliet nepaveicamo darbu mazos gabaliņos, mazos solīšos, kurus iespējams pieveikt dažās minūtēs. Paslavējiet sevi pēc katra pieveiktā mazā gabaliņa, sakiet sev „malacis”. Darba beigas atzīmējiet ar garlaikotu gulēšanu putu vannā, vai ar mīļākās filmas noskatīšanos.

Tiek uzskatīts, ka ...

Ja pagulēsi, tad slinkums pāries
Patiesībā... Tā bieži vien arī ir. Vēl vakar jūs ar prieku veicāt savus darbus. Bet šodien jūs pat pirkstu nevarat pakustināt. Un tā visu laiku. Iespējams, jūs piederat tai ļaužu grupai, ko psihologi dēvē par cilvēkiem, ar ritmiskuma izjūtas trūkumu. Jūsu organisms nepakļaujas nekādiem ritmiem. Augstas aktivitātes periodus nenoteiktā kārtībā nomaina periodi, kad ir nepieciešama tūlītēja atpūta.
Ko darīt... Centieties izvairīties no pārāk akurātiem sarakstiem un stingras kārtības. Padariet savu grafiku cik iespējami elastīgu un maksimāli izmantojiet tos brīžus, kad esat spēka pilni.

Tiek uzskatīts, ka...

Sliņķim viss vienalga...
Patiesībā... Akūtas slinkuma lēkmes parasti mēdz uznāk tieši tanī mirklī, kad ir jāķeras klāt kādam konkrētam darbam. Parasti jūs nebaidieties no darba, bet kad runa iet par nolāpīto logu mazgāšanu vai angļu valodas stundām... (Uh!)Bet tas nav tāpēc, ka jūs nevēlaties, lai jūsu ģimene lūkojas uz pasauli caur tīriem logiem, vienkārši jums ir bail no augstuma.
Ko darīt...Mēģiniet kaut kā no šīs nepatīkamās nodarbošanās „atkratīties”. Piemēram uzticiet šo darbu kādam citam, bet, kā pateicību par to, kaut ko izdariet šī cilvēka vietā. Ja jums tas tomēr neizdodas, mēģiniet netīkamā darba veikšanu padarīt cik iespējams patīkamāku. Nepieciešams uzrakstīt atskaiti? Noliekat blakus datoram tasīti aromātiskas tējas, ieslēdziet mīļāko mūziku, atcerieties brīdi, kad jūs no līdzīgas darbošanās guvāt patiesu prieku – un uz priekšu.

Dzīvojat saskaņā ar sevi.


Nemitīgā cīņa var novest līdz plānprātībai. Ir gadījumi, kad ar slinkumu nemaz nevajag cīnīties. Lai atšķirtu to no vienkāršas šaubīšanās, nesteidzieties. Izmēģiniet paņēmienu, ko budisti sauc par „bezdarbības” stāvokli, jeb, prāta nonākšanu dabiskā stāvoklī. Kādu brīdi atturieties no jebkādas darbības. Tas jums ļaus saprast, vai jums patiesi ir nepieciešams tas, ko grasāties darīt, vai arī slinkuma lēkme ir Dieva sūtītā zīme. Bet ja nu pēkšņi jūsu ķermenis jūt, ka nepaspēsiet pat iesākt logus mazgāt, kā sāksies lietus!

Kategorija: Cits | Pievienoja: laimiga (01.06.2012) | Autors: www.durga.lv
Skatījumu skaits: 1516 | Komentāri: 2 | Atslēgvārdi: Kas ir slinkums | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 2
0
1  
28.04.2011
1. (snirsniņa)
Baigi labais rakstiņš,no šāda aspekta par slinkumu nebiju aizdomājusies

0
2  
3 Viss atkarīgs no tā vai dzīvojam un rīkojamies pareizi. Iespējams atbildes atradīsiet šeit: LINKS

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]