Nauda šimpanzēs rada alkatību un cietsirdību
 

ASV etologi veikuši eksperimentu ar šimpanzēm. Viņi šimpanžu grupai izdomāja "darbu” un universiālu atlīdzību par paveikto – "naudu”. Darbs, kas bija jāveic šimpanzēm bija samērā grūts, nācās spiest uz sviru, kas bija 8 kilogramus smaga. Par katru veiksmīgu darbību šimpanze saņēma vīnogu ķekaru. Tikko šimpanzes apguva vienkāršo likumsakarību "darbs = atlīdzība”, tā pētnieki ieviesa starpposmu – daudzkrāsainus plastmasa gabaliņus. Vīnogu ķekaru vietā šimpanzes sāka saņemt dažāda "nomināla” plastmasa žetonus.

Par balto žetonu no cilvēkiem bija iespējams "nopirkt” vienu vīnogas ķekaru, par zilo žetonu – divus ķekarus, bet par sarkanās krāsas žetonu – glāzi gāzēta dzēriena. Drīzumā visnotaļ draudzīgā šimpanžu kopiena saķildojās. Pērtiķiem radās līdzīgi uzvedības tipi, kā cilvēku sabiedrībai. Parādījās darbalkoholiķi, sliņķi, bandīti, krājēji.

. Kāda šimpanze desmit minūtēs nospieda sviru 185 reizes (acīmredzot ļoti gribējās iegūt krāsainos žetonus), bet cita izvēlējas nestrādāt, bet atņemt žetonus vājākajiem. Pats interesantākais, ka šimpanzēm parādījās rakstura īpašības, kas agrāk netika ievērotas – alkatība, cietsirdība, kaismīga sava īpašuma aizstāvēšana, aizdomīgums…

Turpinot eksperimentu pētnieki pērtiķiem izsniedza apsudrabotus diskus ar caurumu vidū. Pēc dažām nedēļām kapucīni (Cebus apella) apjauta, ka apmaiņā pret šīm "naudiņām” iespējams saņemt ēdienu. Pētnieki pirms "naudas” izsniegšanas noskaidroja, kādam ēdienam pērtiķis dod priekšroku. Eksperimenta sākumā maksa par skābu ābolu un saldas vīnogas ķekaru bija vienāda. Protams, ka skābie āboli pērtiķu vidū nebija īpaši populāri, bet saldo vīnogu krājumi kusa kā pērnais sniegs Saules staros. Pērtiķu uzvedība kardināli mainījās, kad pētnieki ābolu cenu samazināja divreiz. Pēc samērā ilga apjukuma pērtiķi izlēma gandrīz visu "naudu” iztērēt … ābolu iegādei un tikai dažreiz atļāvās pamieloties ar saldajām vīnogām.

Jāsaka, ka cilvēku uzvedība tirdzniecības centros "superatlaižu” periodā ir līdzīga pērtiķu aprakstītajā eksperimentā. Kas savukārt mudina padomāt par atšķirībām starp cilvēkiem un dzīvniekiem, ja tādas vispār pastāv. Mēs esam labāki tāpēc, ka iepērkamies supermārketā?

Kategorija: Cits | Pievienoja: laimiga (01.06.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1325 | Komentāri: 2 | Atslēgvārdi: Nauda | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]