Latviešu rakstu zīmes
 

Ar dziļāku domu tiek izmantotas visa veida un tautu rakstu zīmes - hieroglifi, ķīļa raksta simboli vai rūnas. Iespējams izmantot jebkuras zīmes atbilstoši Jūsu ticībai vai filozofiskajai pārliecībai - ķīniešu hieroglifus, indiešu zīmes, indiāņu rakstus.

Tomēr nedrīkstam aizmirst arī seno latviešu rakstu zīmes. Tās ir mūsu, baltu saknes – kas var dot papildus spēku un veiksmi.

Krusts

Ja savienosi gulenisko un statenisko līniju, tad iegūsi krusta zīmi. Tajā apvienoti divi pamatspēki — sievišķais un vīrišķais —, tādēļ mūsu senči to uzskatīja par ļoti svarīgu un spēcīgu zīmi. Krusta zīme bija dzīvības, laimes un spēka raksts, un tādu to atradīsim uz sensenos laikos rotātajiem priekšmetiem, kā arī pavisam nesen darinātajiem tautas mākslas priekšmetiem.

Dubultkrusts

Ja uzvilksi krusta zīmi divkārši, iegūsi dubultkrustu. To mēdz saukt arī par akas zīmi, jo tā atgādina senajā lauku sētā izmantoto ūdens ņemšanas vietu. Arī šo krusta zīmi sastapsi bagātīgi kuplinātu. Tas atrodams mūsu rakstos no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām.

Krustu krusts

Ja krusta zīmei vēl pārkrustosi katra zara galotnīti, iegūsi krustu krustu. Šo rakstu arī mēdz uzskatīt par vienu no dievietes Māras zīmēm. Šādu zīmi saimniece, iedama gulēt, ievilka pavarda pelnos, lai uguns ar Māras svētību neizdzistu līdz rītam. Krustu krustam latvju rakstos tu atradīsi daudz dažādu kuplinājumu.

Lietuvēna krusts

Uz raksta zīmi nereti paļāvās kā uz drošu sargu. Vai zini, kas ir lietuvēns? Tā izskats varēja būt tik mainīgs — daži to redzējuši kā mazu puiku rūtainās biksēs, citi kā sarkanu vīriņu vai baltu sievu, vēl citi kā smagu, ļaunu bezveida ķēmu. Naktīs tas mocījis cilvēkus un mājlopus, neļāvis tiem atpūsties. Bet gudri ļaudis zinājuši, kā neļaut lietuvēnam darīt sliktos darbus. Bija jāprot uzvilkt lietuvēna krustu, pie kam ar vienu rokas vilcienu, pabeidzot zīmi tur, kur tā iesākta. Tas bija jādara, citiem neredzot. Un, lai zīmei būtu lielāks spēks, jādomā labas domas. Tad tā pasargās i no lietuvēna, i no spoka. Lietuvēna krustam var būt pieci, seši, septiņi, astoņi vai deviņi zari. Atcerēsimies kad Lietuvēna krustu nekad nezīmē ar vienu staru uz leju, bet gan ar diviem, ar vienu staru uz leju tas bus Sātana krusts, apvienojot Māras zīmi un Dieva zīmi (6 staru zvaigzne) sanāk abi smailie gali lejā un augšā, tas ir pareizi.

Ugunskrusts

Krusta zīmi tu jau iepazini. Bet, ja ar to sāksi rotaļāties, pārveidot, tad vari tās galus noliekt pa labi vai pa kreisi, izveidojot mazus kāsīšus. Un tad, ja tie visi griezīsies uz vienu pusi, šķitīs, ka krustiņš ir kļuvis kustīgs. Tādu zīmi mēdza saukt par ugunskrustu, Pērkona krustu, arī Laimas krustu un vēl citādi. Šī zīme ļoti skaistos kuplinājumos ir sastopama mūsu rakstos.

Kāšu krusts

Līdzīgi kā ugunskrustam, arī kāšu krustam zaru galos ir kāsīši, tikai šoreiz tie negriežas uz vienu pusi, bet ir pavērsti viens pret otru. Šādas zīmes izmantoja, rotājot dažādus priekšmetus, bet sevišķi daudz audumos un adījumos.

Mēness krusts

Ir kāda bagātīga zīme, ko sauc par mēness krustu. Tās viducī parasti ir aplis vai četrstūris, bet tam apkārt četri mēness ragi. Šādu zīmi bija ļoti ērti novietot rakstu kārtojuma viducī. Cilvēki ticēja, ka šai zīmei piemīt sargājošs spēks.

Dieva zīme

Šai zīmei ir ļoti liela simboliska jēga, tā piesaista dievišķos un radošos spēkus Šis ir pats vienkāršākais Dieva zīmes variants, kas simbolizē debesis kā pasaules jumtu. Šo zīmi liek kā saikni ar augstākajiem spēkiem, arī kā garīgo sargātāju. Tā ir arī dievišķās izziņas veicinātāja, gaismas enerģijas avots. Šī zīme palīdz atbrīvoties no enerģētiskajiem blokiem, simbolizē dieva klātbūtni ik solī, arī Jūsu laulībā – svētību, uzraudzību un aizstāvību.

Māras zīme

Māra ir materiālās pasaules dievība, auglības devēja, sieviešu aizstāve, arī zemes un pazemes valstības pārvaldniece. Zīmei piemīt liela simboliska jēga un pretējs spēks Dieva trijstūrim, tādēļ tos apvienojot, iegūst līdzsvaru un saskaņu. Abas šīs zīmes savienojot, veidojas rombiņš- plaši lietots raksts, kopā ar citām zīmēm veidojot daudznozīmīgu simboliku. Abas šis zīmes , uzvelkot vienu pāri otrai, iegūst sešstūra zvaigzni- sauktu arī par lietuvēna krustu, kam piemīt spēcīga aizsardzība pret ļauno. Māras zīmes piešķir pamatīgumu drošību, saistību ar zemes un dabas spēkiem. Līdzīgi ir arī laulības – kad divi (sievišķais un vīrišķais) apvienojas vienā, veidojot jaunu, pilnīgu veselumu.

Māras krusts

Sendienās šo zīmi parasti uzvilka maizes klaipam vai vakaros pelnu kopiņai, tādēļ zīme saukta par uguns krustu. Tā kā Māra tika uzskatīta par saimniecības un dzīvnieku pasaules sargātāju, ar Māras krustu tika sargāta materiālā labklājība- Mājas un Maize-, tādēļ Māras krusts bija sevišķi nozīmīga simbolika. Tā ir kā aizsardzība nākamās ģimenes labklājībai. Pāra zīme - senatnē mēdza uguni iegūt- beržot divus kociņus vienu pret otru, tos turot krusteniski. Teiciens- viena pagale nedeg. Tāpat liekot ugunskurā pagales + vai x zīmēm līdzīgi- tas labāk deg. Līdzīgi arī kāzām nepieciešama šī zīme, lai savienība būtu auglīga.

Laimas zīme

Laimas zīme simbolizē mūžību un ritumu. Likteņa klātbūtni. Laima bija senlatviešu likteņa lēmēja – godinot Laimu un viņas rakstus savā kāzu dienā, var piesaistīt labu un veiksmīgu turpmāko dzīvi.

Laimas slotiņa

Slotiņas raksts it kā attēlo slieksni, kur Laima mājo, skuja mūžam zaļa. Slotiņa it kā aizslauka nevēlamo un aizsargā no ļauna.
Vertikālās svītras rakstā simbolizē sākumu un beigas – ir beidzies viens posms un sācies nākamais. Slīpās svītras aiz paralēlajām simbolizē jaunu ritumu.

Saules zīme

Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols. Citu zīmju vidū Saules zīmes ir uz augstākas pakāpes- tā ir visa redzētāja un zinātāja. Visvairāk Saules zīme tiek lietota sieviešu rotās, it sevišķi meitu pūra mantās. Paši svarīgākie raksti goda tērpos, kāzās obligāti arī līgavainim. Saule ir visa sākums – siltums un gaisma, kam lemts apspīdēt arī Jūsu laulību. Mūžīgu gaismu jaunajai ģimenei.

Pērkons

Laimes, enerģijas Saules un uguns zīme.
Viens no vecākajiem rakstiem, sastopams daudzu tautu un it īpaši baltu ornamentikā. Ugunskrusts veidojies no diviem krustotiem zibeņiem. Lietots kā ļaunuma atbaidītājs u pasargātājs no nevēlamām dabas parādībām Latviešu mitoloģijā šī zīme simbolizē, gaismu, uguni, dzīvību. Šis ir arī Laimas krusts- piesaista laimi un atvaira nelabos spēkus.

Jumis

Zemes un tās auglības simbols, dzīvības sākums. Jumis – sena druvu auglības dievība latviešu mitoloģijā. Vārda „Jumis” izcelsme rodama senajā sanskrita valodā- tā nozīme ir dvīnis- auglības, pārpilnības, laimes un veiksmes simbols.

Ūsiņš

Dzīvības zīme. Ļoti spēcīga aizsardzības zīme. Tika vilkta gan šūpuļos, gan uz sliekšņiem, gan citur. Eksperimentāli noteikts, ka šī zīme spēj neitralizēt arī kādu daļu no kaitīgā starojuma struktūras. Šī zīme dod arī spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības.

Kategorija: Dažādi svētki, tradīcijas | Pievienoja: laimiga (05.04.2013) | Autors: www.reiki.ucoz.lv
Skatījumu skaits: 3841 | Komentāri: 2 | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]