Čakras
 

 

 

 

Izkārtotas uz ķermeņa viduslīnijas gar mugurkaulu noteiktā kārtībā no apakšas uz augšu. Šīs 7 galvenās čakras ir enerģijas virpuļi, kuri griežas kā rats.

Nozīmīgākās čakras atrodas vietās, kur dzīvības enerģija ir vislielākajā koncentrācijā un izstarojas no ķermeņa centrālā kanāla uz āru. Čakru sistēmu var salīdzināt ar vairākiem vārtiem virknē, kurus atslēdzot mēs virzāmies uz priekšu savā attīstībā cauri dzīvei.

Jogas uzdevums ir atvērt visas čakras un rast apskaidrību, kā arī nostiprināt veselību visas dzīves garumā.

Mūladhāra zemes vārti

Atrašanās vieta-

Vīriešiem pamatnes čakra atrodas pa vidu kājstarpei, starp tūpli un sēkliniekiem, bet sievietēm dzemdes kakla galā. Parasti mūladhāras enerģija vērsta uz leju- uz zemi. Kandalīni vingrinājumu uzdevums ir pagriezt šo čakru virzienu otrādi, lai enerģija celtos augšup caur pārējām čakrām uz vainaga čakru Sahasrāru.

Loma-

Pamatnes čakra veicina cilvēkā pašsaglabāšanās instinktu un drošības sajūtu.

Krāsa-

Pamatnes čakra deg ugunīgi sarkanā krāsā.

Ja jūti vajadzību vilkt sarkanu krāsu, tad dari to. Iededz sarkanu sveci vai apsēdies sarkanas spuldzes apgaismojumā.

Elements-

Zeme. Kad pamatnes čakras enerģija ir līdzsvarota, mēs jūtamies drošībā, atbalstīti un pret zemi izturamies ar godbijību.

Maņa-

Šī čakra pārvalda ožu. Nekad nepaejiet garām rožu krūmam to dziļi neiesmaržojot. Kvēpiniet vīraku vai aromlampiņā ielejiet smaržīgu eļļu. Paostiet sava kaķa vai suņa pēdas, kad tie izskrējuši pa salijušu zāli.

Vecums-

Šī čakra ir visspēcīgākā no piedzimšanas līdz 7-8 gadu vecumam. Enerģija šajā laikā ir ļoti spēcīga, un mazs bērns ir ļoti fiziska būtne.

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Pamatnes čakra gādā par kājām un visām cietajām ķermeņa daļām, kā mugurkaulu, zobiem, nagiem, kauliem, tūpli, zarnām, taisno zarnu, prostatu, asinīm un šūnu veidošanos.

 Ja pamatnes čakrā ir vāja vai bloķēta enerģija, tas var izpausties kā trausli nagi, kāju, gurnu un citas deformācijas, var būt aizcietējumi, čūlainais kolīts, hemoroīdi, prostatas vēzis, asinsrites traucējumi vai dažādas asins kaites, aptaukošanās un dzīvesprieka trūkums. 

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām

Masējot šīs vietas, tiek stimulēta pamatnes čakras enerģija.

 

Ēteriskās eļļas

Pamatnes čakru iekustina ciprases, mirru, muskusu, ciedru un lavandas smaržas. Iepiliniet dažas piles ūdenī, kad ejat vannā. Pievienojiet dažus pilienus pie mandeļu eļļas un ieziediet ar to kājas, sēžamvietu, vēdera lejasdaļu un padeguni. Pirms nakts var būt noderīgi uzpilināt dažas piles uz spilvena vai līdzās nolikta kabatas lakatiņa.

Ēdiens-

Sakņu dārzeņi, garšvielas, sīpoli, ķiploks, lakrica.

Noderīgi-

Iegremdējiet rokas augsnē

Valkājiet sarkanu apģērbu

Spēlējiet bungas

Staigājiet ar basām kājām pa zāli vai liedagu

Vērojiet saulrietu, apsēdušies zemē

Apkampiet koku

Pavadiet laiku brīvā dabā

Salabojiet to, kas jums liek justies nedroši

 

Svādhišthāna Mēness vārti

Novietojums-

Reproduktīvo orgānu rajonā. Vīriešiem to var redzēt griežamies pretēji pulksteņrādītāja virzienam, bet sievietēm pulksteņrādītāja virzienā vēdera lejasdaļā, kur atrodas olnīcas un dzemde, taču sākas tā krusta kaula tuvumā, astes kaula augšgalā, no kurienes tā izstaro arī uz aizmuguri.

Loma-

Sakrālās čakras uzdevums ir veicināt cilvēka radošās spējas, seksualitāti un prieku. Gādā ne tikai par bērna ieņemšanu, iznēsāšanu un piedzimšanu, bet arī par ideju dzimšanu. Svādhišthānai ir galvenā nozīme attiecībās, un attiecībās ir mūsu skolotāja. Atcerieties, kad jūs uz kādu rādāt, trīs pirksti rāda uz jums pašu. Lai gan to ir nepatīkami atzīt, tomēr visvairāk mūs kaitina citos tas, kas mums pašos sevī nepatīk un esam apslēpuši.

Krāsa-

Sakrālā krāsa mirdz oranžā krāsā. Stimulē kustību, veicina dejotprasmi, vairo laimi, izdala gaismu un prieku. Akli cilvēki jūt krāsu.

Elements-

Ūdens. Mūsu ķermenis sastāv no 70% ūdens. Arī pār bailēm valda ūdens elements. Mēs baidāmies, ka zaudēsim veselību. It īpaši spēcīgas ir pirmatnējās bailes no pamešanas utt. Galu galā, kad nespējam neko ietekmēt, mums jāiemācās samierināties ar notiekošo.

Maņa-

Pārvalda garšu. Svādhišthānai nāktu par labu, ja mēs ēstu apzinīgāk, izbaudot katru kumosu, lēnām to sakošļājot. Palēniniet savu dzīves tempu.

Vecums-

Visspēcīgākā no 7- 14 gadu vecumam. Sakrālā čakra valda pār morāli, mūsu uzvedības kodu. To varētu dēvēt par ētikas čakru, jo šajā laikā mēs mācāmies viens pret otru izturēties ar cieņu. Tieši šajā vecumā veidojas seksualitāte-  daudz agrāk nekā lielākā daļa vecāku vēlētos atzīt.

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Ietekmē iegurni, reproduktīvos orgānus, dzemdi, nieres, urīnpūsli, zarnas un muguras lejasdaļu, kā arī šķidrumus- limfu, spermu, asinis, kuņģa sulu. Nelīdzsvarota enerģija šajā čakrā var izpausties kā problēmas ar nierēm, urīnpūsli, neauglību, impotenci, dzemdes, olnīcu vai prostatas vēzi, asins slimībām, zemu spermotozoīdu skaitu un problēmas ar limfu vai kuņģa sulu.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas, tiek stimulēta pamatnes čakras enerģija.

 

Ēteriskās eļļas-

  Sakrālo čakru stimulē sandalkoka, jasmīna, rožu un petigreina eļļas. Iepilini pāris piles ūdenī, kad ej vannā vai aromlampiņā. Iepilini pāris piles mandeļu eļļā un iemasē vēdera lejasdaļu un kaklu. Tā kā šī ir seksualitātes un radošo spēju čakra, veiciet masāžu savstarpēji ar savu partneri oranžu sveču gaismas aplī. Ja jums ir oranža sega, dvielis vai drānas gabals, apklājiet ķermeņa daļas, ko nemasējat.  

Ēdiens-

Čakru aktivizē lapu dārzeņi, salātu zaļumi, ūdenskreses, gurķi, melones, bumbieri un cidonijas.

Noderīgi-

Ieviesiet dienasgrāmatu un aprakstiet tajā savas izjūtas rītos

Pavērojiet sevi kā jūs izpaužat savu sievišķību vai vīrišķību, un pārdomājiet, kā to varētu izdarīt labāk

Apgūstiet vēderdejas, pāru dejas, dejojiet salsu

Elpojiet vienā ritmā ar viļņu šļakstiem pret krastu

Vai attiecībās cienāt sevi un citus

Kavējaties domās pie kāda, ko jūs apbrīnojat, kurš dzīvo ar entuziasmu un radoši, un mēģiniet viņam līdzināties

 

Manipūra saules vārti

Novietojums-

Čakra atrodas saules pinuma rajonā. Sasniedzot vēderu tās aptvertais apgabals jau ir divu pirkstu platumā virs un zem nabas.

Loma-

Manipūra nosaka, kā cilvēks izmanto savu spēku, un viņa spēju valdīt pār emocijām. Manipūras čakra galvenokārt saistīta ar redzi, uguni un gaismu. Šīs enerģijas daudzums nosaka, kā mēs jūtamies, kad esam pamodušies no rīta- vai esam optimistiski noskaņoti vai arī vēlamies līst atpakaļ migā, cerībā, kaut tas viss beigtos.

Krāsa-

Šī  čakra izstaro dzeltenu krāsu. Vīriešiem griešanās virziens ir pulksteņrādītāja virzienā, sievietēm pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Stimulēt čakru var valkājot dzeltenas drēbes. Salikt apkārt dzeltenus priekšmetus, sveces, spilvenus, auduma gabalus u.tml. Dzeltena ir labi pamanāma un pašapziņu veicinoša krāsa. To plaši izmanto drošības nolūkos, lai padarītu pamanāmus cilvēkus vai automašīnas, tādā krāsā ir darba apģērbi, glābšanas dienestu transports, skolas autobusi.

Vecums-

Visspēcīgākā no 14-21 gadam. Ja šajā laikā apspiež manipūru, sekas tam var būt briesmīgas- enerģija izlādēsies, taču sakropļotā veidā, kā, piemēram, kautiņš starp futbola spēles līdzjutējiem, tiltu un sienu apzīmēšana, „zīmēšanās”, reizēm ar letālu iznākumu, ar automašīnām un motocikliem.

Elements-

Uguns. Uguns vienmēr pievelk cilvēkus, vienodama tos. Uguns attīra un šķīsta, tā sasilda ķermeņi un maltīti. Uguns sildīja mūs miljoniem gadus ilgi, un tā ilgi bija mūsu vienīgais gaismas avots pēc saulrieta.

Maņa-

Redze. Ja šīs čakras plūsma kaut kādā veidā ir traucēta, pārāk aktīva vai mazaktīva, nelīdzsvarota vai bloķēta, tad tas izpaudīsies kā redzes traucējumi.

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Čakra ietekmē aknas, žultspūsli, liesu, kuņģi, nieres. Manipūra ietekmē arī gremošanas sistēmu. Aknas ietekmē redzi un pareģošanas spējas. Gan vēdera dobumu, gan muguras apakšējo daļu un veģetatīvo nervu sistēmu ietekmē Manipūra.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas tiek stimulēta manipūras čakra

 

Ēteriskās eļļas-

Bergamotes, kanēļa, kumelīšu, citrona, timiāna, vetīvera smarža. Iepiliniet dažas piles aromlampiņā. Iepilini dažas piles mandeļu eļļā un izmasē vēderu.

Brīdinājums- Nekad nesauļojies, kad esat ieziedies ar bergemotes eļļu, jo tā var reaģēt ar saules ultravioletajiem stariem.

Ēdiens-

Skābi ēdieni un graudi aktivizē manipūru. Arī citrusaugi ir pateicīgi šai čakrai.

Noderīgi-

Velciet dzeltenus apģērba gabalus

Ēdiet skābus ēdienus vai graudus

Klausieties uzmundrinošu simfonisko mūziku

Vērojiet saullēktu, sveces liesmu vai sēdiet pie vaļēja kamīna

Aizveriet plakstiņus un izjūtiet kā saule tos apspīd

Ģērbieties tā, lai šī ķermeņa daļa būtu siltumā, neļaujiet tai piekļūt aukstam vējam

Kad jums ir bail, iedomājieties, ka ap jūsu vidukli ir savilkta korsete

Regulāri pārdomājiet savu stāju, ievellciet vēderu vai iztaisnojiet iegurni

Pamatīgi pārdomājiet, kā jūs pielietojat savu varu

 

Anahāta vēju vārti

Novietojums-

Anāhata sākas pie mugurkaula starp ceturto un piekto krūšu skriemeli un izstaro uz priekšu pa vidu krūtīm vai krūšu centrā. Ar šo čakru ir saistīta mūsu izturēšanās pret citiem un pret sevi. Mēs automātiski liekam plaukstu uz šīs ķermeņa vietas, kad mierinām draugu.

Loma-

Sirds čakra ir līdzcietības, beznosacījuma mīlestības un empātijas čakra. Cilvēku, kuram ir atvērusies sirds čakra, aizkustina citi cilvēki, notikumi, mūzika un iedvesmojoša dabas ainava. Lai iemācītos mīlēt citus ir jāiemācās mīlēt sevi. Drūmiem cilvēkiem, kas izjūt riebumu pret sevi, vispirms jātiek tam pāri, lai viņi varētu atvērt sirdi citiem.

Krāsa-

Zaļa. Šī krāsa atstāj nomierinošu iespaidu. Tibetiešu mūki rakstīšanai izmanto iezaļganu papīru, jo tam piemīt nomierinošs efekts uz pārpūlētām acīm. Šī iemesla dēļ, ļaudīm, kas strādā ar datoru, iesaka nomainīt monitora ekrāna krāsu uz zaļu.

Vecums-

Visspēcīgākā no 21-28 gadiem. Akupunktūras speciālisti iesaka, ka visveselīgāk ir ieņemt bērnu vecumā no 21-28 gadiem, kad vecāku či esot visspēcīgākais.

Elements-

Gaiss.

Maņa-

Tauste. Zinātnieki ir pierādījuši, ka kaķa glaudīšana cilvēkam samazina asins spiedienu, savukārt suņuka apmīļošana ienes prieku slimnīcās un veco ļaužu pansionātos. Aptausti dažādas virsmas tuvākajā apkaimē, pievēršot uzmanību to dažādajām faktūrām. Pašiem liegākajiem un tikko jaušamajiem glāstiem sasveicinoties vai šķiroties piemīt spēks, kas spēj pārveidot.

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Krūšu čakra pārrauga sirdi, muguras augšdaļu, krūškurvi, krūtis, plaušas, asinis un asinsriti, ādu, imūnsistēmu, rokas un plaukstas. Svarīgi ir nepalikt nomodā pirms pusnakts.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas tiek stimulēta Anāhatas čakra

 

Ēteriskās eļļas-

Aktivizē rožu, bergamotes, melisas, gaišās salvijas. Izvēlies jebkuru no viņām un uzpilini pāris pilienus uz krūtīm

Brīdinājums- ja zīdāt bērnu vai esat stāvoklī, pirms lietošanas vienmēr pārbaudiet, vai izvēlētā eļļa ir nekaitīga- neizmantojiet grūtniecības laikā gaišo salviju eļļu. Atcerieties arī sauļojoties nelietot bergemotes eļļu.

Ēdiens-

Augļi, rieksti, sēklas, jogurts. Viegli ēdieni.

Noderīgi-

Vienmēr izturaties ar mīlestības pilnu laipnību

Iemācieties ieklausīties savā sirdsbalsī un uzticaties tai

Centieties visu izmantot otreizēji

Ielieciet vāzē sārtus ziedus

Klausies pacilājošu mūziku

Pasniedziet dāvanu un aizmirstiet par to

Atrodiet savā sirdī iespēju piedot kādam, kurš attiecībā pret jums nav rīkojies pareizi

Dzīvojiet tagadnē

Višudha laika un telpas vārti

Novietojums-

Atrodas kaklā. Priekšpusē tās starojums plešas no kakla bedrītes starp atslēgas kauliem līdz vietai, kur šiem vīriešiem ir ādamābols

Loma-

Nosaka komunikācijas un radošās spējas. Kad višudhas čakra atvērusies, mums rodas nesatricināma ticība savai sirdsbalsij, un rezultātā nāk arī skaidrāka izpratne par pasauli. Klusums šai čakrai nāk par labu, jo tas ļauj sadzirdēt mūsu iekšējo balsi.

Krāsa-

Dzidri debeszila. Lai aktivizētu, aptin ap kaklu šādas krāsas šalli, vai uzliec tirkīzzilu rotaslietu

Vecums-

Visspēcīgākā no 28-35 gadu vecumam. Izpaužas kā nemiers, neziņa, kas mēs būsim kad izaugsim. Mēs darām savu darbu, bet vai tas ir īstais aicinājums? Kādā brīdī mēs jūtam steidzīgi vajadzību padarot savu garu. Pēkšņi laulātie pāri jūt, ka viņiem nepieciešama saprašanās dziļākā līmenī, un, ja tas nenotiek, tad krīze vēl vairāk saasinās.

Mums jāiemācās runāt tā, lai mūs uzklausītu, un arī pašiem klausīties.

Elements-

Neierobežota telpa, bezgalības debesis, kas satur visus pārējos elementus. Sakopojiet višudhas enerģiju guļot zālē un vērojot zilās debesis.

Maņa-

Dzirde

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Kakla čakra ietekmē rīkli, kaklu, pakausi, balssaites, bronhus, traheju, barības vadu, žokļus, rokas, degunu, zobus, vairogdziedzeri un dzirdi. Ja cilvēkam iekaist kakls, tad tā īstenais iemesls varētu būt tas, ka cilvēks izvairās kādam kaut ko pateikt.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas tiek stimulēta Višudhas enerģija

 

 

 

Ēteriskās eļļas

 

 

Salvijas, eikalipta, lavandas, sandalkoka, apelsīnziedu koka, kumelīšu ēteriskās eļļas. Iemasējiet vienalga kuru no eļļām kakla bedrītē.

Ēdiens

Viegli sagremojami ēdieni. Vīnogas, salāti, garšaugi. Lielisks kaklam ir dabiskais jogurts, kurā iejaukta tējkarote medus.

Noderīgi

Pavadiet laiku klusumā.

Atliciniet laiku pārdomām par jūsu dzīvi un tās virzību. Pajautājiet sev, vai esat ar to apmierināti.

Vērojiet mēness atspulgu ūdenī, kad vien ir tāda iespēja.

Neklusējiet, kad jāaizstāj sevi

Iedomājieties par cilvēku kuram jūs gribētu piedot, sameklējiet viņu un runājiet personiski vai arī uzrakstiet viņam vēstuli ar piedošanu un tad to sadedziniet.

 

 Āgjā vārti uz atbrīvošanu

  Novietojums-

Atrodas nedaudz virs uzacīm

Loma-

Augstākā prāta mājoklis.  Lielākā daļa cilvēku dzīvo un pieņem lēmumus, paklausot savam prātam, ko savukārt ietekmē neatrisinātas emocijas, sāpinājumi, dusmas, aizspriedumi un citu viedoklis, kas kopā rada izkropļotu pasaules atspulgu. Tas ir tas saucamais dualitātes stāvoklis. Tiem, kam sestā čakra ir atvērusies, pasauli redz skaidri, instinktīvi, uztverot sakarības starp visām lietām. Viņi nepieķeras un prot atbrīvoties no kropļojošām emocijām. Cilvēki ar aktīvu AGJĀ vadās pēc savas intuīcijas.

Krāsa-

Indigo zilā krāsa. Uzvelciet indīgo zilu šalli, vai iededziet sveces tādā krāsā. Varat arī izdaiļot savu apkārtni ar tādas krāsas puķēm.

Elements-

Nav saistīts neviens elements. Bet var pieņemt, ka elements ir gaismas stari.

Maņa

Intuitīvā maņa.

Vecums-

Nav noteikta vecuma. Šīs čakras atvēršanās notiek ar vieglumu, nevis piepūli, lai gantieši mūsu dzīves veids nosaka, vai tas notiks, vai ne.

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Trešā acs čakra pārvalda acis, galvaskausa pamatni, seju, degunu, deguna blakusdobumus, smadzenītes un centrālo nervu sistēmu. Ja šī čakra ir nelīdzsvarota, tas skar acis, degunu un izpausties kā galvassāpes, murgi un centrālās nervu sistēmas traucējumi.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas tiek stimulēta Āgjā enerģija

 

Ēteriskās eļļas-

Čakru aktivizē hiacinšu, vijolīšu, jasmīna, bazilika, rozmarīna un piparmētru eļļas. Ieziediet starp uzacīm.

Ēdiens-

Upenes, mellenes

Noderīgi-

Apsēdieties vienatnē un gremdējaties pārdomās

Pārstājiet ēst, kad gribas vēl drusciņ

Valkājiet indīgo zilu apģērbu

Neguliet par daudz- ievērojiet dabiskos dienas ritmus

 

Sahasrāra tukšuma vārti

 

Novietojums-

Tradicionāli tiek uzskatīts, ka šī čakra atrodas galvas vidū- un tur to var arī sajust. Sahāra nemaz nav īsta čakra, drīzāk tā ir vieta, kur snauž dievišķā apziņa, gaidot uz atbrīvošanu.

Loma-

Galvenā loma ir izraisīt savienošanos ar svētlaimi. Šajā čakrā mēs sasniedzam augstāko cilvēka garīgā potenciāla virsotni. Rodam apskaidrību. Jogas būtība nav tikai saliekšanās dīvainās pozās, mums vajadzētu mēģināt sasniegt šo svētlaimes stāvokli caur pakāpenisku atvēršanās taku.

Krāsa-

Violeta krāsa. Dažreiz pat cilvēki bez īpašām gaišreģa spējām spēj saskatīt tos mirdzam ap dziļi garīgu cilvēku galvām.

Elements-

Nav

Vecums-

Nav noteikta vecuma. Apskaidrība var nākt jebkurā vecumā, un tā ir Dieva dāvana.

Maņa-

Nav

Saistība ar ķermeni un slimībām-

Ar vainaga čakru saistība smadzeņu garoza, smadzenes un viss pārējais ķermenis. Tāpēc cilvēkiem, kuriem trūkst harmonijas šajā čakrā tas izpaudīsies kā dažādi neiroloģiskas dabas traucējumi.

Refleksu centri uz plaukstām un pēdām.

Masējot šīs vietas tiek stimulēta Sahasrāras enerģija

 

Ēteriskās eļļas-

Vīraks, lavandas, rožkoka vai lotosa eļļa

Ēdiens-

Nav nekādu īpašu ēdienu

Noderīgi-

Atliciniet laiku pastaigām brīvā dabā

Pavadiet laiku pilnīgā klusumā

Guliet ar mēru

Dzīvojiet ētiski

Esiet laipns un mīlošs pret citiem un citu kļūdām

 

Kategorija: Dziedniecība | Pievienoja: sofi (28.03.2012) | Autors: http://ogii.lv/?p=1304 W
Skatījumu skaits: 6411 | Atslēgvārdi: Čakras, čakru dziedniecība | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]