Taro burvība

Kas ir 108 noslēpumainie marmas punkti?
Ikviens būs dzirdējis, ka cilvēka ķermenī atrodas brīnumaini punkti, uz kuriem iedarbojoties var panākt tūlītēju samaņas zudumu, strauju veselības atgūšanu vai gluži pretēji, pasliktināšanos, ātru liekā svara zudumu. Par šiem punktiem dzirdēts daudz brīnumainu stāstu, tikai neviens īsti nezina, kur tos meklēt. Kaut Latvijas grāmatnīcas šķiet pārpludinātas grāmatām, valstī darbojas daudzas ezoteriskās skolas, taču dīvainā kārtā zināšanas par marmām līdz šejienei nav atnākušas.

Lai sāktu nodarboties ar garīgo praksi un praktiski pielietotu ajurvēdas masāžas, jogu un meditācijas, kā arī, lai izprastu ezoterisko grāmatu filozofiju, jāsāk ar 108 marmas punktu apguvi. Nesaprotot cilvēka enerģētisko uzbūvi, no garīgās prakses var sagaidīt nevis lieliskus rezultātus, bet gan nodarīt nopietnu kaitējumu sev un savai dzīvei. Ir daudz ļaužu, kas nodarbojas ar garīgajām praksēm, bet pat pēc vairāku gadu darbošanās nezina cilvēka enerģētisko uzbūvi. Rodas jautājums: kā šis cilvēks var palīdzēt otram, ko viņš var iemācīt citiem? Nezinošais mīt tumsā un arī citus var vest tikai tumsā.
Iespējams, daudzās skolas ir tīšuprāt slēpušas zināšanas par 108 marmas punktiem, iespējams, grāmatu izdevēji šo tēmu nolikuši malā, jo praktiķim šīs zināšanas rada garīga līmeņa sprādzienu. Laikam ir izdevīgi neatbildēt uz jautājumu par cilvēka vietu šajā pasaulē un neizskaidrot vīna enerģētisko uzbūvi... Daudzi, gadiem tiecoties pēc lielās garīgās eksplozijas, to tā arī nepiedzīvo. Tālab mūsu pamatmērķis ir zināšanas par marmām sniegt visiem, kam tuva garīgā prakse.
Ķermeni ar prātu un augstāko apziņu savieno trīs spēka jeb enerģijas centru līmeņi: čakras, nadi un marmas.
Čakras ir gar mugurkaulu izvietoti smalkā ķermeņa enerģijas centri, vissmalkākie no iepriekšminētajiem, drīzāk prāniskas dabas enerģijas centri, nevis vienkārši fizioloģiski punkti (tieši tāpēc to darbību reti sajūt fiziskā līmenī).
Nadi ir smalkie kanāli, kas savieno čakras ar dažādām ķermeņa marmām un apgādā ar enerģiju fizioloģiskās sistēmas. Madi nav fiziski nervi, bet gan enerģijas plūsmas, un tās iespējams sajust.
Marmas atzarojas no nadi, tās čakru un nadi prānu izplata visā ķermenī. Tās var sajust kā konkrētas ķermeņa zonas vai punktus. Marmas var uzskatīt par čakru un nadi enerģijām fiziskā līmenī.
Marinās uzkrājas arī negatīvās emocijas un nervu sasprindzinājums. Strādājot ar marmas punktiem, var kontrolēt savu prānu, savukārt ar prānas palīdzību iespējams kontrolēt sajūtu un kustību orgānus, kas ļauj viegli sasniegt augstākos garīgās apziņas stāvokļus.
Nav nejaušība, kālab ir tieši 108 marmas: skaitlis 108 simbolizē pasaules radīšanu: viens, kurš kļuva par diviem, no diviem radās trešais, un tā piedzima viss materiālais visums. 108 marmas atklāj cilvēka radīšanas noslēpumu, uzbūvi, fizisko un garīgo plānu.
Jāiegaumē, ka, iedarbojoties uz noteiktām marmām, iespējams ietekmēt atbilstošos nadi, elementus, sajūtu un kustību orgānus, kā arī citus ar čakrām saistītos faktorus. Piemēram, strādājot ar nabas zonas marmu, notiek iedarbība uz ķermeņa uguns elementu, kas ietver gremošanas uguni (agni), gremošanas orgānus, redzi (maņu) un pēdas - kustību orgānu.

Marmas un jogas prakses


Visās jogas praksēs viens no svarīgākajiem faktoriem ir marmas. Tās ir jogas domāšanas veida un ķermeņa, un prāta izpratnes daļa. Līdzās septiņām čakrām jogas sistēma izceļ arī četrpadsmit nadi jeb smalkā ķermeņa kanālus. Katrs nadi tiek identificēts ar noteiktu ķermeņa ārējo punktu jeb atveri. Tas ir savienots ar noteiktu marmu. Iedarbojoties uz marmām, iespējams ietekmēt nadi un caur to regulēt pareizu prānas plūsmu. Šādi nadi, marmas punkti ir ļoti svarīgi.
Ikvienai čakrai atbilst noteikts nadi, kas vada tās enerģiju uz atbilstošām ķermeņa vietām.
Viens no galvenajiem asanu prakses (jogas pozas) mērķiem ir nodrošināt pareizu prānas plūsmu dažādos marmas punktos. Tā kā daudzas marmas atrodas locītavās, asanas palīdz uzturēt marmas tīras un tās aktivizēt. Tāpēc, lai asanu prakse būtu efektīva, svarīgi ievērot dažādu ķermeņa marmisko centru stāvokļus un uzlabot cirkulāciju sastāvējušās un sasprindzinātās marmas zonās. Sāpošu marmu gadījumā ar tām jāstrādā uzmanīgi, pareizi vingrinot attiecīgos muskuļus un locītavas. Nezinot un neizprotot marmas, nodarbojoties ar jogu, var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu veselībai.

Marmas un krāsu terapija


Krāsu terapijā var izmantot noteiktas krāsas apgaismojumu vai lampas, tomēr vēlamāk mērķtiecīgi virzīt krāsas staru uz noteikto marmas zonu. Krāsu var izmantot arī iekšēji, vizualizējot to, meditējot ar krāsu vai iedomājoties, kā tā caurstrāvo marmas punktu. To var kombinēt ar elpošanas praksi (ieelpojot krāsu marmas punktā). Pieejams arī īpašs aprīkojums, kas spēj pārraidīt un vadīt akmeņu izstaroto gaismu. Krāsai piemīt liels dziedinošais spēks; lai sasniegtu rezultātu, noteiktās krāsas gaismas stara ietekmei marma jāpakļauj vismaz piecpadsmit minūtes.
Cilvēka ķermenis sastāv no kanāliem, orgāniem un audiem, sākot ar asinīm un beidzot ar vissmalkākajām smadzeņu nervu šūnām. Šie cieši saistītie kanāli veido dažādas sistēmas un savienojumus, caur kuriem pārvietojas un cirkulē atšķirīgas vielas, enerģija un informācija, veidojot sistēmu mozaīku, kas arī sastāda cilvēka būtību.

Marma un mantru izmantošana


Izņemot garīgos un jogas mērķus, mantras izmanto arī dziedināšanā. Mantru terapiju jeb mantro čikitsa plaši izmanto visos ajurvēdas virzienos; tā ir viena no svarīgākajām ajurvēdas terapijām, ko pielieto visa veida slimību ārstēšanai. Mantras uzlabo prānas plūsmu caur marmas punktiem un ir viens no būtiskākajiem marmaterapijas instrumentiem.
Mantras aizsargā marmas punktus. Tās spēj izveidot aizsardzības lauku jeb bruņas, ko sanskritā sauc par kavaču, un aizsargā marmas gan psihiskā, gan prānas līmenī. Šim mērķim ir izstrādāts liels skaits meditatīvo kavaču, kur izmanto mantras vai dievvārdus, lai aizsargātu ķermeņa vājākās vietas. Ļoti plašs un daudzveidīgs kavaču klāsts atrodams Tantras tekstos. Cita prakse ir njaso jeb iesvētīšana; tās laikā cilvēks ar rokām pieskaras dažādām ķermeņa daļām, piemēram, sirdij un pierei, un skaita mantras, tādā veidā nododot šīs zonas dievības rokās. Tas ir vēl viens būtisks rituālās un garīgās dziedināšanas instruments.

Marmas un akmeņu terapija


Akmeņu jeb dārgakmeņu terapiju sanskritā sauc par mani čikitsa, un to plaši izmanto līdzās augu un mantru terapijām. Dārgakmeņi ir krāsu terapijas pamats, tie darbojas smalkā līmenī un līdzsvaro prānas plūsmu, savienojot cilvēku ar kosmiskās gaismas avotiem.
Kristāli marma terapijā ir ļoti viegli izmantojami. Tie nav dārgi, un rezultātam nepieciešamo izmēru kristāli viegli atrodami. Kristālu var uzlikt uz vienas marmas, tai pat laikā strādājot ar citu marmu. Visvienkāršākais paņēmiens: ar maigu lenti, kas nebojā ādu, piesiet kristālu pie attiecīgās marmas. Izmantojot lielākus kristālus un strādājot ar plašākām marmas zonām, piemēram, sirdi vai nabu, jāizmanto cits paņēmiens.
Ar kristāla smaili var stimulēt marmas punktu, bet ar plakano daļu nomierināt to.

Marma terapijas metodes: masāža, aromaterapija un dziedināšana ar prānu


Ajurvēdas terapija apvieno pareizu dzīvesveidu un vairākus ķermeņa, prāta un prānas dziedināšanas paņēmienus. Tā ir vispusīgākā un svarīgākā ārstēšanas un dziedināšanas paņēmienu sistēma visā pasaulē, un tā dziļi sakņojas cilvēka uzbūves pamatos - gan fiziskā, gan psiholoģiskā, gan garīgā līmenī. Tā indivīdu savieno ar augstāko apziņu visos līmeņos.
Kopumā ajurvēdas terapiju var attiecināt vai nu uz slimības ārstēšanas metodēm, ko pielieto galvenokārt klīniskā vidē, vai uz veselības uzturēšanas jeb saglabāšanas paņēmieniem, ko ļaudis izmanto kā dzīvesveida daļu vai ikdienas dzīves harmonizēšanai. Dažus marma terapijas jeb ajurvēdas masāžas/terapijas ārstēšanas paņēmienus var izmantot, lai uzlabotu savu veselības stāvokli vai palīdzētu draugiem un ģimenes locekļiem.
Ajurvēda slimību ārstēšanas metodes iedala divās grupās: tajās, kas izvada toksīnus un mazina lieko un bojāto audu skaitu (šo grupu sauc par reducēšanas metožu grupu - langhana, un tajās, kas atjauno dzīvības spēkus un bojātos vai nepilnīgos audus (tonizējošās metodes - brimhana). Reducēšanas terapijas ietver agni, amas un vatas vairošanu, kā arī pitta un kapha došas mazināšanas metodes. Savukārt tonizējošo metožu galvenais mērķis ir būvēt jaunus audus, palīdzēt atjaunoties un atgūt vitalitāti (rasajana) vecajiem audiem, stiprināt imunitāti un veicināt ilgmūžību.
Uz šī terapeitiskā modeļa bāzes attīstījušies vairāki daudzpusīgi marma terapijas veidi, kas aptver plašu dabisko ārstēšanas paņēmienu diapazonu, tai skaitā masāžu, eļļu, augu un dažādu instrumentu izmantošanu, piemēram, kristāla zizli lieto marmas punktu stimulēšanai. Marma terapijas prakse var būt ikdienišķa vai sezonāla rakstura dzīvesveida daļa (dinačarja, rita-čarja), vai arī kompleksu klīnisko procedūru daļa, ko parasti izmanto darbā ar došām, un tieši to ietekmes mazināšanā (panta karma). Papildus ķermeņa ārstēšanai marma terapiju var izmantot arī kā prāniskas vai enerģētiskās dziedināšanas metodi.

Letālās un terapeitiskās marmas


Marmas tiek iedalītas divās kategorijās: letālajās un terapeitiskajās. Letālās marmas ir punkti, uz kuriem iedarbojoties dzīvības spēks var atstāt ķermeni, radīt traumu, izraisīt bezsamaņas stāvokli vai pat nāvi. Savukārt terapeitiskie punkti ir zonas, uz kurām iedarbojoties var vairot dzīvības spēku un dziedināt. Letālajām jeb nāvīgajām zonām ir daudz lielāka nozīme kara mākslās, bet terapeitiskie punkti ir svarīgāki tieši medicīnas konteksā.
Nāvīgās jeb letālās marmas bieži ir jūtīgas uz tiešiem pieskārieniem un manipulācijām.Tāpat kā kakla un rīkles apvidus, šīs marmas nav derīgas spēcīgām terapijām, piemēram akupresūrai vai akupunktūrai. Ar tām var strādāt visai ierobežotā veidā, pieskaroties ļoti maigi, vai arī izmantojot prānisko dziedināšanu. Šiem punktiem ir liela loma slimību diagnostikā, jo slimība bieži izpaužas sāpju vai disfunkciju veidā tieši marmas punktos.
Terapeitiskajām zonām, tāpat kā roku un kāju marmām, ir ievērojama nozīme dziedināšanas procesā. Ar tām viegli strādāt, izmantojot masāžas, eļļas, aromātus vai ziedes. Tomēr šie divi marmu veidi ir ļoti cieši saistīti un var pārklāties.
Kategorija: Joga | Pievienoja: laimiga (03.05.2012) | Autors: Nora Kalnmale un Solvita Krastiņa
Skatījumu skaits: 2352 | Atslēgvārdi: marmas punkti | Reitings: 5.0/2
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]