Domāt dažādi, darīt kopā
 

Ir pierādīts, ka 98,4 % cilvēka gēnu ir vienādi ar pērtiķa gēnu kopumu. Un šī nepilnu 2 % atšķirība ir starp vīrieti/sievieti un vīriešu/sieviešu dzimtas pērtiķi. Savukārt vīrieša un sievietes gēni atšķiras par 5 %. Ģenētiskā atšķirība starp dzimumiem ir daudz svarīgāka nekā ģenētiskā atšķirība starp dažādām sugām. Bet šie 2 % atšķirīgo gēnu ir tie, kas ir valodas, domāšanas, radošuma utt. pamatā.

Pasaulē tagad pastāv viendzimuma tendence – abu dzimumu pārstāvji kopā mācās skolā, valkā vienādu apģērbu un apgūst vienas un tās pašas profesijas. Tiek darīts tā, lai atšķirības starp abiem dzimumiem mazinātos, un tā ir mūsu paaudzes lielākā kļūda. Bet šīs atšķirības, gluži pretēji, ir jāuzsver un jāizceļ, tāpēc ka katrs dzimums funkcionē citādi un tieši tādēļ vīrietis un sieviete papildina un bagātina viens otru. Nolīdzinot sociālās atšķirības, tiek piemirsts, ka starp vīriešiem un sievietēm pastāv daudz bioloģisku atšķirību.
Visu laiku tika uzskatīts, ka sievietēm labāk attīstīta ir labā smadzeņu puslode, kas nosaka emocionālās, radošās un neverbālās izpausmes, bet vīriešiem – kreisā puslode, kuras pārziņā ir racionālās un verbālās izpausmes. Un šis uzskats ir mūsu gadsimta lielākā kļūda. Tagad, ievadot testosteronu, kas labajā smadzeņu puslodē ļauj attīstīties 1–2 reizes vairāk neironiem, ir pierādīts pretējais: kreisā smadzeņu puslode vairāk attīstīta ir tieši sievietēm, bet labā – vīriešiem.
Turklāt ir pierādīts, ka vīrieši ir emocionālāki, bet viņi savas jūtas – prieku, bēdas utt. – neizrāda, izņēmums ir tikai agresija. Vīrieši savas jūtas reflektē uz iekšu un tāpēc mirst vidēji par 8 gadiem ātrāk nekā sievietes – nepārtraukti cīnīties ar savām jūtām ir ļoti nogurdinoši. Tā kā sievietēm ir vairāk attīstīta kreisā smadzeņu puslode, tad viņām labāk padodas verbālā komunikācija. Tas, piemēram, ir novērots uzņēmējdarbībā. Piemēram, mobilo telefonu ēras sākumā tie visi bija melni, jo tos izdomāja un ražoja vīrietis. Bet izrādījās, ka sievietes tos lieto vismaz sešas reizes vairāk nekā vīrieši. Tāpēc tagad, kad tiek ražoti dažādu krāsu mobilie telefoni, arī ar nomaināmiem vāciņiem, to pārdošanas apjoms ir divkāršojies. Turklāt sievietes runā ilgāk, lielākoties izsakoties emocionāli un daloties ar savām izjūtām. Savukārt vīrieši parasti apmainās tikai ar konkrētu informāciju bez emocijām. Atšķirības savstarpējā verbālajā komunikācijā ir ļoti svarīgas un tiek novērotas jau agrā vecumā: bērnudārzā meitenes runā vidēji 3 reizes ilgāk nekā zēni, savukārt zēni kaujas 10 reižu vairāk nekā meitenes. Deviņu gadu vecumā meitenes savā attīstībā vidēji par 18 mēnešiem ir apsteigušas zēnus. Tātad sievietēm ir svarīgi dalīties pat niecīgākajās jūtās, bet vīrieši arī visdziļākos pārdzīvojumus slēpj sevī.
Kreisā smadzeņu puslode tiek saistīta ar laika, bet labā – ar vietas izjūtu. Vīriešiem ir raksturīgi kontrolēt vietu, turpretī sievietēm – laiku. Sievietēm ir iekšējais pulkstenis katrai dienai, mēnesim, bērna barošanai utt. Piemēram, kad mēs ar sievu ejam uz kino, tad diezgan ilgi ir jāmeklē vieta, kur novietot automašīnu. Pēc seansa, iznākot no kinoteātra, es dodos vienā virzienā, un sieva jautā, kur es eju. Es atbildu, ka uz savu mašīnu. Tad viņa saka, ka mēs atnācām no otras puses un kā es varot zināt, ka mašīna ir tur. Un tad es atbildu, ka nezinu, kā es to zinu, bet man smadzenēs ir "kompass”, kas pasaka, kur ir mana mašīna. Tāpēc es 10 minūšu laikā pa īsāku ceļu esmu atgriezies pie mašīnas, bet sieva, ejot atpakaļ pa to pašu ceļu, pa kuru atnācām, ceļā pavada 30 minūtes. Protams, vienmēr ir arī izņēmumi.
Arī starp citiem maņu orgāniem vīriešiem un sievietēm ir atšķirības. Sievietēm ir 100 reižu labāk attīstīta oža, un viņām arī ādā ir 10 reižu vairāk receptoru, ļaujot no pieskārieniem gūt dažādas izjūtas – prieku, riebumu u. c. Toties redze labāk attīstīta vīriešiem, bet dzirde – sievietēm, jo viņas dzird ar abām smadzeņu puslodēm. Vīrieši parasti dzird ar kreiso smadzeņu puslodi, mēģinot saprast to, ko viņiem stāsta, proti, viņus vairāk ieinteresē teiktā saturs. Protams, par teikto interese ir arī sievietēm, taču viņas pārsvarā pievērš uzmanību tam, kā otrs runā, viņa balss tonim, ritmam un sarunas gaisotnei. Tātad runas emocionālo pusi labāk uztver sievietes. Vīrieši runātāju kritizē par kļūdām teiktā saturā, bet sievietes tikai nosaka: "Ai, viņš taču ir jauks cilvēks!” Interesanti, ka sievietēm skaņas šķiet aptuveni par 2,3 reizēm skaļākas nekā vīriešiem. Piemēram, sievietes, klausoties kādā, var brīnīties, kāpēc runātājs tā kliedz, bet vīrieši – domāt, kāpēc viņš runā tik klusi. Tātad abiem dzimumiem ir dažādas maņu orgānu uztveres īpatnības.

Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: sofi (20.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1250 | Atslēgvārdi: Atšķirīgais prāts | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]