Domāt dažādi, darīt kopā ( turp. )
 

Sestā maņa – VNO (vomero nasal organ)

Šis maņu orgāns tika atklāts pirms dažiem gadiem un ir saskatāms tikai mikroskopā. VNO ir ķīmisks orgāns. Visas cilvēka jūtu izpausmes ir saistītas ar molekulām, piemēram, kad esam dusmīgi, ražojam dusmu molekulas. Šis īpašais maņu orgāns ir domāts, lai cilvēks varētu sūtīt un saņemt organisma ķīmiskās ziņas, un tas ir svarīgi jebkurās tuvās attiecībās. Turklāt gan nosūtītās, gan saņemtās ķīmiskās ziņas ir pilnīgi neapzinātas. Nervs, kas nāk no šī orgāna, ved tieši iekšējās smadzenēs – zemapziņas sistēmā, bez jebkādas sasaistes ar apziņu. Proti, cilvēkā kaut kas izraisa kaut kādas jūtas, bet viņš nezina, kāpēc, piemēram, viņam patīk kāds cilvēks, bet viņš nevar izskaidrot, tieši kāpēc.
Gaiss mums visapkārt ir pilns ar ķīmiskiem hormoniem – feromoniem, un cilvēks vienlaikus var izjust gan uzbudinājumu, gan dusmas, tātad – zemapziņā valda jauktas izjūtas. Piemēram, ja no feromoniem izolētā telpā uz kāda no krēsliem tiek izsmidzināti vīriešu feromoni un tad pa vienai šajā telpā tiek laistas sievietes, 95 % sieviešu apsēdīsies tieši uz tā krēsla, kur izsmidzināti hormoni. Bet, kad sievietēm pajautā, kāpēc viņas izvēlējās tieši to krēslu, viņas atbild, ka to nezinot.
Ja cilvēks vēlas dziļāku empātiju ar kādu citu, tad ir nepieciešams tuvs kontakts. Īpaši tas attiecas uz ķermeņa terapiju, individuālo terapiju, jo, sajaucoties feromoniem, var labāk sajust un izprast (ar zemapziņu) otru cilvēku. Tas arī izskaidro to, kāpēc fiziskās terapijas ietekme ir lielāka.

Kādēļ tāda atšķirība starp vīrieti un sievieti?

Ir izvirzīta hipotēze, ka fundamentālās bioloģiskās atšķirības ir attīstījušās dabiskās atlases laikā, jo cilvēka attīstība ilgst jau vairāk nekā miljons gadu. Tai varētu būt pielāgošanās attīstība, kas mūsu prātu izveidojusi atbilstoši mūsu vajadzībām. Vīrieši vēsturiski pielāgojās medībām: tajās tika pavadītas vairākas dienas un veiktas garas distances, lielāko daļu laika pavadot klusumā, un viņiem attīstījās spēja atrast ceļu atpakaļ uz savām alām, tātad – orientēšanās, bet ne verbālā komunikācija. Savukārt sievietēm, kas laiku pavadīja alās un audzināja bērnus, attīstījās kreisā smadzeņu puslode, verbālā komunikācija un jūtas.
Bioloģiskajā un sociālajā līmenī vīrieši ir ieprogrammēti uz medīšanu, kaušanos un konkurenci, turpretī sievietes – uz kooperēšanos un savstarpēju dalīšanos. Pēc statistiskas datiem, 20 % vīriešu ir sieviešu smadzenes, bet 10 % sieviešu – vīriešu smadzenes.
Cilvēka tieksme uz dažāda veida darbību daļēji ir ģenētiski iedzimta un daļēji iegūta pieredzes ceļā. Vairums zinātnieku ir vienisprātis, ka cilvēka personību (raksturu un temperamentu) ietekmē trīs faktori.
Vienu trešdaļu personības nosaka hormoni un gēni, kas iedzimst.
Otra trešdaļa tiek noteikta dzīvības pirmajās nedēļas pēc ieņemšanas – īpaši svarīgas ir divas pirmās nedēļas. Pirmajās nedēļās auglis ir pārsvarā sieviešu dzimtas un vīrišķība tiek iegūta lēni un smagi, hormonu cīniņu rezultātā. Ar to tiek pilnībā apgāzta Z. Freida hipotēze, ka meitenes ir zēni, tikai bez dzimumlocekļa. Homoseksuālistu vidū ir sastopams piecas reizes vairāk vīriešu, kas vēlas kļūt par sievietēm, nekā sieviešu, kuras vēlas kļūt par vīriešiem. Piemēram, kara laikā piedzimst divreiz vairāk homoseksuālu vīriešu, jo šajā laikā mātes piedzīvo vairāk stresa un neizjūt sava vīrieša klātbūtni, līdz ar to viņu organisms ražo vairāk testosterona (vīrišķā hormona, kas rada vēlmi pēc vīrieša). Bērniem, kas dzimst kara laikā, organismā ir vairāk testosterona, bet, ja tā ir par daudz, viņi kļūst homoseksuāli.

Trešo trešdaļu personības veido izglītība un sociālais iespaids.

Testosterons – vīrišķais hormons, iekāres, agresivitātes un iekarošanas hormons. Attīsta spēku, ātrumu un reakciju, kā arī redzes spēju tālumā: vīrietis 300 m attālumā var ieraudzīt skaistu sievieti, bet nepamanīt alus pudeli ledusskapī (redzi plašumā attīsta sievišķais hormons – estrogēns). Vīriešos pretstatā sievietēm ir arī attīstīta mehāniska orientēšanās vidē.
Estrogēns – sievišķais hormons. Attīsta veiklību, talantīgumu. Katra pirksta atsevišķa kustība ir vairāk attīstīta sievietēm, tādēļ viņām labāk padodas darbi, kur nepieciešama precizitāte. Estrogēns vairāk attīsta dzirdi un ožu, kā arī krāsu nianšu pazīšanu un raksturošanu. Tāpat sievietēm pretstatā vīriešiem ir labāka verbālā un vizuālā atmiņa, kad jāatceras cilvēku vārdi un sejas.

Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: sofi (20.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1369 | Komentāri: 1 | Atslēgvārdi: Atšķirīgais prāts | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]