Kā tikt galā ar dusmām
Dusmas ir ļoti spēcīgas graujošas emocijas, taču biezi mēs tās izjūtam visi.
Tās ir vienas no negatīvajām emocijām, ko izraisa partnera uztvere par to, ka pret viņu vai viņa tuvākajiem nodarītā netaisnība ir nepamatota.
Kaut arī šādā situācijā atklājas pretrunas un domstarpības, strīdiem jānoris savstarpējas labvēlības atmosfērā. Pat nosodījums mēdz ietvert ticību otram cilvēkam.

Kas notiek ar mūsu dusmām


Dusmās cilvēks atklāj savu pozīciju, savus uzskatus un tendences.
Kā tiekat galā ar savām dusmām, ir atkarīgs, kā spējat tikt galā ar sarežģītiem cilvēkiem. Bieži vien mēs klusējam, kad būtu jārunā vai arī aizejam projām, kad vajadzētu tieši palikt, dusmas ņem virsroku, kad būtu jāļauj tvaikam izplūst, un, kad beidzot to atļaujamies, izrādās, ka esam izlādējuši visu ne īstajam cilvēkam. Un diez vai, ka labāk tiekam galā ar savstarpējām attiecībām tajos gadījumos, kad citi dusmojas uz mums.
Vairumā situāciju, ir dzirdēti tādi izteikumi, kur izsakās: ”Nu gan viņš man dabūs dzirdēt, ko es par viņu domāju!”, „Es viņam pateikšu skaidri un gaisi…” . Bet satiekot šo cilvēku, mēs runājam pavisam ko citu un savas dusmas paturam, neizrunājam. Citiem vārdiem sakot, nekad nav viegli pateikt negatīvas lietas. Biezi mēdzam tās kaut kā mīkstināt.
Ja kāds ir uz mums dusmīgs, mēs bieži aizsargājamies un pārejam pretuzbrukumā katram pārmetumam. Tādā veidā mēs aizmirstam par savu sākotnējo mērķi – parasti tā ir vēlēšanās piespiest otru cilvēku ieklausīties jūsu teiktajā. Ja gribat sasniegt rezultātu, jāiemācās saskatīt, kur partnerim ir taisnība, un pieņemt to.

Lai saglabātu skaidru un saprotamu sarunas iespēju nezaudējot pašsavaldīšanos


  • Aprakstiet izturēšanos, kas jūs iespaido. Izsakieties skaidri un izmantojiet visus pierādījumus, kuri apstiprina jūsu teikto. Ja jums ir sakrājušies kādi nepiemērotas uzvedības piemēri, sarunā tos noteikti atklājiet savam partnerim.
  • Emocijas. Izrunājieties par to, kā jūs jūtaties. Vai esat aizkaitināts, dusmīgs, nikns, atstumts. Atcerieties, ka svarīgi ir izrunāt savas izjūtas. Tādā veidā jūs nepadarīsiet sevi viegli ievainojamu. Jūs noteikti nevēlaties apzināti partnerim nodarīt pāri vai sāpināt. Tieši tāpēc savu izjūtu atklāšana var veidot pārmaiņas.
  • Risinājumi. Izrunājieties ar savu partneri, ko varētu darīt, lai situāciju uzlabotu.
  • Sekas. Varbūt partneris nemaz nenojauš, kādēļ nesaskaņas rodas un, ka spēj ietekmēt apkārtējos. Atklājiet partnerim, kas var notikt, ja izturēšanās nemainīsies, un kāds labs rezultāts varētu būt, ja notiks pārmaiņas.

Dodiet sev un partnerim iespēju izrunāties


Pats svarīgākais ir dot partnerim laiku laboties un sekot līdz viņa progresam. Noteikti atzinīgi novērtējiet visniecīgākās izmaiņas pareizajā virzienā. Jo citādi partneris domās, kāpēc kaut ko mainīt sevī, ja neviens to nav pamanījis! Ja pārmaiņas uz labo pusi nenotiek, atgādiniet par tām tik ilgi, kamēr ir rezultāts. Mēs vēlamies nomierināt savu partneri, jo mēs gribam atrisināt sadursmi.
Diemžēl ir tā, ka ir tādi cilvēki, ar kuriem attiecības jau ir tik stabilas un sakāpinātas, ka nav iespējams izrunāties, jo emocijas ir ļoti sakāpinātas.

Lūk, uzdevums, kā jūs tiekat galā ar negatīvam emocijām. Cenšoties atcerēties tādas reizes, kad jutāties sadusmots.
Paanalizējiet savas atbildes, lai saprastu, pie kā jums jāpiedomā vairāk. Mēģiniet runāt par savām izjūtām ar partneri, nepaceļot balsi vai nezaudējiet pamatu zem kājām.
1. Kādās situācijās es parasti palieku kluss un mierīgs, ja esmu sadusmojies?
2. Kādās situācijās parasti tu pagriezies un aizej, ja esi sadusmojies?
3. Kādās reizēs esmu dienām ilgi turējis sevī uzkrāto niknumu, lai beidzot ļautu savu dusmu izlādēšanos?
4. Kad ir tās reizes, kad es izliekos sāpināts, kaut patiesībā esmu dusmu pārņemts?
5. Kad es izgāžu savas dusmas nevis uz personu, kas tās izraisījis, bet uz kādu citu?
6. Kad esmu izrādījis savas dusmas tieši, bet nenosaucot nevienu v ārdā?
7. Vai es sniedzu atbildi uzreiz, bet savaldīgi, ja kāds cits ir dusmīgs uz mani? Vai es spēju noklausīties un saprast viņa pārmetumus?
8. Kad es jūtos aizskarts un atstumts, ja kāds cits dusmojas uz mani?
Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: laimiga (28.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1612 | Komentāri: 2 | Atslēgvārdi: dusmas | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 2
0
1  
02.10.2010
1. Danute Zvagule (nadute)
Lasot,liekas viss skaidrs un saprotams,betdziivee nav tik viegli....

0
2  
3 Viss atkarīgs no tā vai dzīvojam un rīkojamies pareizi. Iespējams atbildes atradīsiet šeit: LINKS

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]