Psiholoģiskais treniņš jūsu labsajūtai
 

Ar šo treniņu tiek radītas smaguma un siltuma sajūtas ķermenī; tad seko vizualizācija jeb iztēles vingrinājums.
Metode sniedz labumu gan fizioloģiskajam, gan psiholoģiskajam stāvoklim. Šo vingrinājumu rezultātā normalizējas un uzlabojas sirdsdarbības ritms, elpošanas ritms, samazinās muskuļu spriedze, mazinās un pat pāriet sāpju sajūtas, cilvēks jūtas atpūties, atguvis iekšēju mieru un sajūt enerģijas pieplūdumu. Regulāri praktizējot autogēnā treniņa un vizualizācijas tehnikas, ir iespējams ievērojami uzlabot pašsajūtu un apgūt šo māku tādā pakāpē, ka tā spēj kalpot kā ātrs pašpalīdzības līdzeklis kritiskos brīžos un pēc vajadzības – piemēram – pirms zobārsta apmeklējuma, svarīgas publiskas uzstāšanās u.tml.
Lai vispār sāktu ar to nodarboties, ir nepieciešama: motivācija, vieta, kurā vari justies netraucēti, spēja koncentrēties un uzticēšanās savai iekšējai pasaulei.
Un, kā iepazīšanos ar šo pašpalīdzības veidu, tiek piedāvāts sekojošs iztēles vingrinājums.

Uzdevums ir:

1. atrast vietu, kur tevi neviens netraucē;
2. apsēsties ērti;
3. lēnām lasīt katru teikumu no sekojošā teksta un ļaut sev iztēloties tajā aprakstīto, līdz teksta beigām;
4. izteikt sev atzinību par gūto atpūtu un jaukajām izmaiņām pašsajūtā.

Vingrinājums relaksācijai

Tu piebrauc pie pludmales ar savu mašīnu. Mašīnas logs ir atvērts un radio izslēgts. Vējš pūš tavos matos. Saules gaisma laužas caur logu un krīt uz tavām kājām. Tu redzi cilvēkus peldkostīmos, ejot uz pludmali.
Tu novieto auto un dodies gar pludmali. Ir dzirdami viļņu šļaksti, kas veļas krastā, un tu ieelpo sāļo gaisu. Tu atrodi klusu vietiņu pludmalē, tālāk no cilvēkiem un paklāj sev segu. Tu esi nogurusi un tagad ļauj saviem muskuļiem atslābt. Uzsmērējusi saules aizsargkrēmu, tu atgulies uz segas. Tavas kājas brīvi guļ smiltīs.
Tu esi atslābinājusies. Tagad gaisā jūtama sāļa smarža. Liekas, it kā ūdens pilieniņi krīt virsū uz ķermeņa un tikpat maigi atlec un iekrīt atpakaļ jūrā. Apkārt ir tikai saule un jūra. Spilgtā saules un smilšu krāsa kontrastē ar zilo ūdens krāsu, kas ir tik dzīvs un dabisks krāsu salikums. Tu aizver acis un izlaid caur sevi visas šīs izjūtas.
Šķiet, ka saules gaisma virzās pa ķermeni. Vispirms sasilst rokas saules staros. Jūtams, ka siltums iziet tām cauri, tas palīdz tev atslābināties vēl vairāk. Saule sāk glāstīt kājas, tās kļūst siltas. Tad saule sasilda krūtis – saules pinuma rajons ir atslābis un sasilis. Bet saule neapstājas. Tā virzās uz vēderu un liek tam atslābt ar savu siltumu; it kā pakļaujoties tavai vēlmei, saule dodas pie pieres, nesot līdzi siltumu un atslābumu. Tagad viss ķermenis ir silts un atslābis...
Tavi muskuļi ir atslābuši, un tev liekas, ka tu ieslīgsti smiltīs. Tavs ķermenis ir sasilis, un tu jūti tā smagumu. Saules siltums nepārtraukti pieskaras ķermenim dažādās vietās.
Atbrīvojusies no spriedzes, tu ieklausies kaiju kliedzienos. Tās riņķo virs jūras, tās ir brīvas, vieglas un apmierinātas. Aizlidojot jūrā, tās aiznes sev līdzi visas tavas rūpes un problēmas. Tu jūties mierīga, vairs nav rūpju un problēmu. Tu domā tikai par smaguma un siltuma izjūtu savā ķermenī, un par saules pieskārieniem visā ķermenī arvien vairāk un vairāk. Tu esi pilnībā atslābinājusies.
Visu dienu tu esi pavadījusi šādā relaksētā stāvoklī, un saule jau sāk rietēt. Jūtot, ka tā pazūd, tu atver acis. Tu esi rimta un apmierināta. Nav nekādu rūpju, nav problēmu. Tu skaties uz kaijām, kas aiznesušas tavas raizes tālu jūrā aiz horizonta, un pateicies putniem. Pavisam pamodusies, tu piecelies un izstaipies. Tu jūti vēl arvien siltu, taču jau atdzist sākušu smilti sev zem kājām, un tev ir ārkārtīgi labi.
Tu iedomājies par to, cik patīkami būs braukt uz mājām ar mašīnu. Tu vēlies braukt un izbaudīt jauko un mierīgo pašsajūtu, bez problēmām un rūpēm. Tu saloki segu un aizej prom no pludmales, nesot sev līdzi bezrūpības un laimes sajūtu. Tu atvadies no pludmales, taču zini, ka jebkurā laikā varēsi šeit atgriezties.

Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: laimiga (31.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1495 | Atslēgvārdi: Psiholoģiskais treniņš | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]