Taro burvība

Stress un ... dažādi dzīves posmi
Mūsdienās viens no iecienītākajiem teicieniem skan: Man ir stress! Vai arī: Es dzīvoju stresā... Kas tad ir šis mūsu dzīves pavadonis?
Stresam pakļauti visi, un no tā nav iespējams izvairīties. Mēs dzīvojam vidē, kurā nepārtraukti kaut kas notiek. Līdzko sākas kādas pārmaiņas ierastajā situācijā, dzīves ritmā vai attiecībās un parādās kāds kairinātājs jeb stresors, organisms sāk rīkoties, lai pielāgotos. Stresori var būt dažādi – sākot ar apgaismojumu, troksni un beidzot ar verbālo un neverbālo valodu, intonāciju, mīmiku un acu skatienu. Stress var rasties arī tad, ja jebkurš stimuls mainās vai gluži pretēji – ir vienveidīgs un nemainās. Stress cilvēkam ir nepieciešams – tad var runāt par eistresu jeb veselīgo stresu. Savukārt ilgstošas spriedzes rezultātā un dziļu, spēcīgu negatīvu emociju izraisītās situācijās iestājas distress jeb kaitīgais stress.
Lai gan stresori mūsu dzīvē ir uz katra soļa, var izdalīt spēcīgākos stresa posmus dzīvē, kas visbiežāk skar visus cilvēkus.
Dzimšana. To uzskata par vienu no spēcīgākajiem stresiem cilvēka dzīvē. Ja pirmajos dzīves mēnešos bērns svešus cilvēkus uztver ar interesi, tad 6 – 8 mēnešu vecums ir tas, kad svešinieki sāk radīt stresu. Sāk veidoties piesaiste mātei un rodas tā sauktais seperācijas stress – kad mātes nav blakus, bērns sāk uztraukties. Tā ir normāla reakcija šajā vecumā.
Bērnudārzs, vēlāk skola. Šķiršanās no mammas, vides maiņa un sastapšanās ar svešiem cilvēkiem mazajam rada stresu. Bērnam, kas gājis bērnudārzā, ir vieglāk doties uz skolu, taču no jaunas vides maiņas, līdz ar to no stresa, izbēgt tāpat nevar.
Pubertāte. Šajā vecumā stresa līmenis galvenokārt ir atkarīgs no iekšējām izmaiņām. Kļūst intensīvas hormonālās izmaiņas, līdz ar to arī seksualitātes un agresijas līmenis. Stresu rada vēlme pēc pastāvības, dzīves jēgas meklējumi un attiecības ar pretējo dzimumu. Šajā laikā meitenēm aktuāla var kļūt anoreksija, visiem pusaudžiem – dismorfofobija (pusaudzim liekas, ka viņam ir neglīts deguns, ausis utt.). Šajā laikā tiek piedzīvots pirmās mīlestības stress (gandrīz visiem tad sirds tiek „salauzta”).
Nākamais ir laulības, vēlāk bērnu dzimšanas stress, kuram seko pusmūža stress. Ļoti spēcīgs laulību saturošs faktors ir rūpes par bērniem. Kad bērni sāk pamest mājas, var iestāties „tukšās ligzdas” sindroms (atšķirībā no dzīvnieku pasaules, cilvēki pusmūža vecumā parasti nerada jaunus pēcnācējus). Iemīlēšanās laiks un partneru idealizācijas laiks ir beidzies, un šajā posmā var iestāties laulības partnera devalvācija, nevis idealizācija, var pastiprināties vēlme pēc „kreisajiem” sakariem.
Profesionālās krīzes. Visspilgtāk stress par profesionālo izaugsmi iezīmējas aptuveni 40 gadu vecumā. Šajā laikā kļūst aktuāls jautājums – vai ir iespējams attīstīties tālāk, vai arī jau sasniegti griesti. Ātrāk krīzi var piedzīvot sportisti, modeles un citu specifisku, ar vecumu saistītu, profesiju pārstāvji.
Pensijas vecums. Pensijas krīze izpaužas spēcīgāk, ja ir sliktas attiecības ar bērniem un mazbērniem vai, ja cilvēks ir bijis darbaholiķis un vairs nevar turpināt strādāt savā profesijā. Savukārt vieglāk ir māksliniekiem, rakstniekiem, ārstiem, zinātniekiem, kuru profesijās, tieši pretēji, ir ļoti svarīga darba pieredze. Jāņem vērā, ka vienam no dzīvesbiedriem neizbēgamu stresu rada otra dzīvesbiedra nāve, dažādas slimības, invaliditāte un atkarība no bērniem vai sociālā dienesta.
Ko darīt situācijās, kad kādā no dzīves posmiem ir iestājusies krīze, kas līdzi sev nes zināmu stresa devu? Jo lielāku uzmanību cilvēks pievērš kaut kam citam, nevis attiecībām, jo lielāks distress. Jo sliktākas attiecības ar radiniekiem un apkārtējiem, jo augstāks distresa līmenis. Kāpēc darbaholisms ir negatīvs? Ja cilvēks grib daudz strādāt, lai strādā – taču problēma ir tā, ka sāk ciest viņa attiecības. Jo sliktākas attiecības ģimenē ar partneri un bērniem, jo grūtāk pārvaramas jebkura veida nepatikšanas. Jo sliktāks bērnam kontakts ar klasesbiedriem, jo viņam lielāks stress.
Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: sofi (20.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1813 | Atslēgvārdi: Stress | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]