Vardarbīgs spēks-asaras un smiekli
Kā vienas no uzkrītošākajām cilvēka emocionālajam izpausmēm ir smiekli un asaras. Šī izpausme ir dota tikai un vienīgi cilvēkam. Tās parāda cilvēku diezgan necilvēciskā pozīcijā. Tāds, kurš smejas vai raud, zināmā mērā zaudē kontroli pār sevi un līdz ar to arī spēju veidot objektīvu spriedumu par situāciju, kur viņš atrodas. Šīs iezīmes piemīt vienīgi cilvēkam un tās parāda cilvēku diezgan necilvēciskā pozīcijā. Cilvēkam, kad viņš smejas vai raud zūd kontrole pār sevi un līdz ar to arī spēju veidot objektīvu spriedumu par situāciju, kurā viņš atrodas. Cilvēkam nav dota iespēja apslēpt šīs emocijas; viņš gan var tās apslēpt smaidot, uzmetot skarbu skatienu vai kaut vai ar savu kabatas lakatiņu, bet emocijas jau gan tāpat nekur neaizbēg, tās paliek mums iekšā.
Tieši šīs emocijas ir stiprākās no visām cilvēka emocijām. Var atteikties no runāšanas, ja mēs to vēlamies, var apspiest savus žestus, bet apspiest smieklus ir tikpat grūti, kā pārvarēt pirmos šņukstus, ja gribas raudāt. Mums nav dota vara apspiest šo spēku, kas notiek mums iekšēji. Izrādās, ka šo izpausmju ciešā saistība saistīta ar elpošanu. Gan raudot, gan smejoties ieelpas un izelpas ritmi ir mainīti. Gaiss netiek vienmērīgi ieelpots un izelpots, bet raudot vispirms notiek vairākas īsas ieelpas, kam seko gara un dziļa izelpa. Abas šīs izpausmes ir cieši saistītas, un gadās, ka smiekli pāriet asarās un otrādi.

Pareizā laikā prast elpot


Kā izskaidrot to, ka padodoties raudāšanai, ieelpas process ir saskaldīts nelielos posmos, kur seko dziļa atvieglojuma nopūta?
Mēs raudam, kad mūs sagrābj kāds vardarbīgs spēks, ko nespējam panest sevī. Tas notiek tad, kad zaudējam kādu mīļu cilvēku vai arī kāds, tuvs cilvēks atgriežas pie jums pēc vairāk kā gada. Tieši šāda veida situācijas ir mums jaunas, kas izdara uz mums spiedienu un kļūst ļoti stipras, ka spējam uzņemt tikai mazās devās. Tāpēc ieelpojiet gaisu, kas ir ap mums, tikai maziem malciņiem un, kad esam to paveikusi, jūtam atvieglojumu, un atbrīvojiet elpu, izelpa pagarināta.

Un ja notiek kas smieklīgs?


Komēdijas ko vērojam sniedz mums apmierinājumu, ka esam gudrāki kā tie uz skatuves. Mums liekas tas ko redzam, muļķīgs un smieklīgs. Mēs šos tēlus uztveram kā klaunus, dzērājus un jokdarus. Tā mēs reaģējam, un mēs izjūtam sevi kā pārāku un stiprāku, kā tie tēli. Par cik izjūtam pārākumu un spēku par tiem, kas ir ikdiena ar mums kopā, mēs īsi un atkārtoti izelpojam un izlādējam savu spēku uz pasauli un jūtamies nedaudz izlādējušies, dziļi ieelpojam, lai atgūtu zaudēto spēku.

Cilvēks un pasaule


Satraukums attiecībās ar pasauli dod mums iemeslu smiekliem un raudāšanai. Kad mums liekas, ka esam pārāk vāji un pasaule ir pārāk stipra, liekas, ka tā mūs pārmāc, sākas raudāšana; kad pasaule ir maza, vāja un sīka, tad rezultāts ir smieklu izvirdums.
Smiekli un asaras ir dotas, lai mēs varētu atgūt zaudēto līdzsvaru kontaktsituācijās.

Kļūdains priekšstats


Nekādā gadījumā smiekli nav tikai prieka izpausmes, bet asaras- bēdas.
Tie neizsaka jūtas, bet ir emocionāla izpausme, kas dziedina vājumu.

Platons un smiekli


Platons runājot par smiekliem saka, ka tur ir gan patika, gan sāpes. Kad mums uznāk smiekli, pēc tam mums iekšēji dzīvo arī vainas sajūta. Ir arī tā, ka uz āru joko, bet iekšēji viņa būtība bieži ir pildīta ar sāpēm.

Kad nav ko atbildēt


Mēs smejamies un raudam, kad mums nav citas atbildes. Mēs sniedzam emocionālu atbildi- sākam raudāt vai smieties. Mums rodas iekšēji satricinājums un nespējam no tā izvairīties, līdz sasniedzam zināmu atjaunošanas pakāpi.
Kad smejamies un raudam, un caur šo vētraino reaģēšanu tiek „attīrīta” dvēsele. Šāds efekts mīkstina un paceļ garu.

Mūsu dvēseles sargi


Šie divi dvēseles sargi –smiekli un asaras sargā zemapziņas vārtus, bet asaras satur prāta durvis. Kad zemapziņa negaidīti izlauž vārtus, tad parādās sargs – smiekli – un atjauno līdzsvaru mūsos. Kad mūs pārņem bailes un mēs zaudējam līdzsvaru, pretī nostājas asaras un sniedz mums mierinājumu.
Tā ir mūsu dvēsele, caur kuru smieklu un asaru vara atjauno prātu un zemapziņai norāda tās vietu un tiesības.
Dvēseles asaras aiznes projām mazvērtību no mūsu prāta un noliek to atpakaļ vietā.
Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: laimiga (28.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1404 | Atslēgvārdi: asaras un smiekli | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0