• Sākums
 • Sākums » Publikācijas » Dziedniecība » Veselība

  Kāpēc mēnešreižu laikā tik ļoti sāp un asiņo?
   

  Kāpēc mēnešreižu laikā tik ļoti sāp un asiņo?

  Izteiktas sāpes mēnešreižu laikā ir biežākais iemesls, kāpēc dienu vai divas sieviete ir spiesta palikt mājās, bet pārmērīga asiņošana ir galvenais cēlonis, kāpēc daudzas sievietes piedzīvo mazasinību. Kas izraisa šīs sūdzības menstruāciju laikā, un vai ar to ir jāsamierinās?

  Mēdz teikt, ka hormoni diktē sievietes dzīvi. Patiesi – ikmēneša cikls mūs ietekmē arī emocionāli, bet pašas menstruācijas simbolizē sievišķību, auglību un seksualitāti. Noskaidrosim, kāpēc gluži fiziskā līmenī mēnešreizes tik daudzām sievietēm rada diskomfortu. Konsultē ginekoloģe endokrinoloģe Eva Barkāne.

  Kāpēc sāp?

  Menstruālajām sāpēm ir arī medicīnisks nosaukums – dismenoreja –, un to raksturo krampjveida sāpes dzemdē, kas līdzīgas dzemdību sāpēm.

  Tās ilgst vidēji 24 stundas, bet smagākos gadījumos līdz pat 72 stundām. Šai laikā sieviete piedzīvo lēkmjveida sāpes vēdera lejasdaļā, arī jostas un krustu daļā. To var pavadīt drudzis (85%), caureja (60%), galvassāpes (45%), uzbudinātība. Bet kas īsti to izraisa?

  Fiziskas īpatnības

  Piemēram, jaunām meitenēm sāpju cēlonis nereti ir sašaurināts dzemdes kakls. Šaurākajā vietā menstruālās asinis uzkrājas, radot spiedienu un attiecīgi arī sāpes. Šajā gadījumā situācija visbiežāk mainās pēc dzemdībām – dzemdes kakls vairs tik ļoti nenoslēdzas, menstruālās asinis brīvi var plūst no dzemdes caur dzemdes kaklu makstī, tādējādi sāpju cēlonis izzūd. Menstruācijas var būt sāpīgas, ja ir nepareiza dzemdes guļa: tā ir novietota uz aizmuguri vai uz vienu vai otru iegurņa pusi, līdz ar to asinīm ir grūtāk izplūst no dzemdes. Atkal rodas nepatīkams spiediens un pat lēkmjveida sāpes.

  Ko darīt?

  Lai atvieglotu sūdzības, ārsti iesaka lietot preparātus, kas noņem spazmas, ja nepieciešams – arī pretsāpju medikamentus. Visefektīvākais rezultāts ir, ja abus medikamentus kombinē. Ļoti liela nozīme ir sabalansētam dienas režīmam un uzturam, pietiekamai B grupas vitamīnu (B6, B1), arī E vitamīna, omega 3 (zivju eļļa) vai omega 6 (naktssveces eļļa) uzņemšanai. Fizisku sāpju brīžos vēlams mierīgi atgulties un vēdera lejasdaļai uzlikt siltu termoforu var pagulēt arī siltā vannā. Šis ir vienīgais gadījums, kad vēderu drīkst sildīt, jo tas palīdz atslābināt savilktos muskuļus. Vēlams ap menstruāciju laiku izvairīties no grūti sagremojamas  pārtikas.

  Hormonālās svārstības

  Otrs biežākais sāpīgu mēnešreižu cēlonis ir hormonālās svārstības organismā. Interesanti, ka, sākoties mēnešreizēm, meitenes uzreiz sāpes parasti nepiedzīvo. Tas saistīts ar to, ka pirmos gadus hormonālā sistēma vēl tikai sakārtojas jeb nobriest. Kamēr centrālā nervu sistēma ar olnīcām saskaņo savu darbību, ovulācija nenotiek. Menstruācijas ir, bet olšūna cikla vidū netiek izdalīta. Olnīcas veido tā sauktos tukšos ciklus, un šajā laikā parasti sāpju nav, jo procesā vēl nepiedalās visi tie hormoni, kas ir aktīvi nobriedušas sievietes organismā. Mēnešreižu laikā dzemde uzvedas līdzīgi kā dzemdībās: tā piedzīvo kontrakcijas. Protams, tās nav tik stipras, kā dzemdējot bērniņu, bet kontrakciju mehānisms ir līdzīgs. Normāli, ka ik pēc desmit minūtēm dzemdei ir trīs četras īsas kontrakcijas, ko sieviete nejūt. Taču mēdz būt arī tā, ka procesi organismā ne vienmēr risinās, kā daba to paredzējusi. Ir vairāki nepareizi kontrakciju veidi: dzemdes spiediens ir par lielu vai par mazu, kontrakcijas ir biežāk, nekā vajadzētu, vai arī tās nav kontrolētas. Visas šīs atkāpes no normas izraisa sāpes. Dzemdes kontrakciju palaidējraķete ir hormoni un to cikliskās svārstības. Mūsu reproduktīvā sistēma faktiski strādā tikai tam, lai rastos jauna dzīvība. Brīdī, kad grūtniecība neiestājas, organismā strauji samazinās hormona progesterona koncentrācija asinīs. Bet progesterona līmeņa krišanās savukārt izraisa sāpju hormona prostaglandīna veidošanos. Prostaglandīnu sintēze un jutība uz tiem katrai sievietei ir ļoti individuāla. Tieši tām sievietēm, kam vairāk veidojas daudz prostaglandīnu vai arī ir izteikta jutība, novēro sāpīgas dzemdes kontrakcijas.

  Ko darīt?

  Lai atbrīvotos no fiziskā diskomforta, ir divi risinājumi. Vienā gadījumā var lietot pretsāpju un spazmolītiskos preparātus vai arī izvēlēties hormonālo terapiju, kas ir pats efektīvākais dismenorejas ārstēšanas veids. Pēdējā izslēdz sāpes jau to cēlonī, jo novērš straujās hormonu svārstības. Līdz ar to arī sāpju hormona prostaglandīna veidošanās samazinās līdz pat četrām reizēm, lielākoties pakāpeniski izzūdot pavisam.

  Psiholoģiskie faktori

  Dismenoreja nav psiholoģiska slimība, tomēr psihiatri ir izpētījuši, ka ļoti emocionālas un jutīgas sievietes spēcīgāk reaģē arī uz fiziskām sāpēm. Ja sievietei kopumā ir saasināta uztvere pret dažādiem dzīves notikumiem, ir liela iespēja, ka arī pret menstruāciju izraisītām sāpēm viņa reaģēs daudz jutīgāk. «Ir pierādījies, ka, normalizējot dzīves ritmu, arī sāpes sievieti vairs tik ļoti netraucē. Tāpēc noteikti vajadzīgas regulāras kustības, svaigs gaiss, veselīga ēšana, pietiekams laiks, lai izgulētos. Man ir arī pacientes, kas vasarā aizbrauc ceļojumā un par sāpīgajām mēnešreizēm aizmirst. Ir daudz saules, sieviete ir fiziski aktīvāka, atslābinājusies, līdz ar to samazinās arī mēnešreižu sāpes. ”Jāsaprot, ka Latvijā lielākoties laiks ir auksts, līdz ar to mūsu ķermenis ir iesprindzis: organisms visu laiku ir gatavs ražot enerģiju, lai sasildītos, bet mēs pašas psiholoģiski esam gatavas aizstāvēties, ar prātu visu kontrolēt. Tāpēc ir tik daudz cilvēku, kas cieš no dažādu veidu sāpēm. Psiholoģisko labsajūtu noteikti nevajadzētu vērtēt par zemu, ir jāmācās atslābināties. Ārsts sievietes vietā to izdarīt nevar,” uzsver ginekoloģe Eva Barkāne.

  Iekaisumi

  Nopietnāk pret menstruāciju sāpēm jāizturas tad, ja tās gadiem nav bijušas, bet parādījušās pēkšņi. Tad cēlonis jau var būt iekaisums vai jauns process reproduktīvajā sistēmā, ko nedrīkst atstāt bez ievērības. Sāpes menstruāciju laikā var liecināt, piemēram, par inficēšanos ar kādu seksuāli transmisīvu kaiti, tāpat tās var signalizēt par saaugumu veidošanos mazajā iegurnī, ko nereti izraisa pārslimotas infekciju slimības, veikti aborti. Ar laiku sāpes menstruāciju laikā var izraisīt arī endometrioze. Tā veidojas, ja dzemdes iekšējā slāņa audi jeb endometrija šūnas nonāk ārpus dzemdes – vēdera dobumā, olnīcās, olvados, arī starp dzemdi un taisno zarnu, uz urīnpūšļa. Reizēm šie audi nonāk pat plaušās. Tur notiek šo šūnu dalīšanās, tādējādi veidojas endometriozes perēkļi. Diemžēl, kad notiek menstruācijas un hormonālo procesu ietekmē noārdās dzemdes gļotāda, tieši tāds pats mikroprocess norit arī audos ārpus dzemdes. Tikai šajā gadījumā tie netiek izvadīti no organisma, tādējādi izraisot iekaisumu un sāpes.

  Endometriozes cēloņi joprojām nav skaidri. Pastāv hipotēze, ka slimībai ir ģenētiski cēloņi, tāpat ir teorija, ka to sekmē operācijas, piemēram, dzemdes abrāzija, – nokasot dzemdes iekšējo slāni, pastāv iespēja, ka atsevišķas tā endometrija šūnas var aizceļot uz citiem iekšējiem orgāniem. Lai gan endometriozes cēloņi precīzi nav zināmi, novērots, ka slimību kontrolē hormons estrogēns. Tāpēc slimības ārstēšanai nereti izmanto hormonālo terapiju, kas samazina estrogēnu līmeni organismā. Ja veidojas endometriozes cistas lielākas par četriem pieciem centimetriem, tās parasti operē.

  Kas izraisa spēcīgu asiņošanu?

  Dažkārt menstruācijas ir sāpīgas un spēcīgas. Bet dažkārt šīs abas sūdzības savā starpā nekombinējas, jo cēloņi katrai ir savi. Sāpes lielākoties ir saistītas ar dzemdi kā muskuli, turpretī spēcīga asiņošana – ar tās iekšējo slāni. Mēnešreižu laikā dzemdes iekšējais slānis noārdās un, sākoties nākamajam ciklam, veidojas jauns endometrijs. Normāli tas katru mēnesi uzaug 10–12 milimetru biezumā. Taču dažkārt šis slānis uzaug krietni biezāks par normu – 15 milimetru un vairāk. To sauc par endometrija hiperplāziju, un tā noārdīšanās tad arī izraisa ļoti spēcīgu asiņošanu. Tas atkal ir saistīts ar hormonālajām norisēm sievietes organismā. Tieši hormons estrogēns ietekmē dzemdes iekšējā slāņa augšanu. Jo tuvāk cikla vidum, jo augstāks estrogēna līmenis. Folikula augšanas fāze ilgst vidēji 14 dienas. Pēc ovulācijas (parasti 13., 14. dienā), kad plīsusi olnīcas sieniņa, iztecējis folikulārais šķidrums kopā ar olšūnu, estrogēna līmenis krītas uz pusi. Attiecīgi vietā, kur plīsis folikuls, sāk veidoties dzeltenuma ķermenis, kas nodrošina cikla otrajā fāzē (vidēji 14 dienas) progesterona sintēzi. Progesterona uzdevums ir veicināt dzemdes iekšējā slāņa nobriešanu un gatavību uzņemt apaugļotu olšūnu. Ja abi hormoni organismā veidojas pietiekamā daudzumā, sievietēm mēnešreizes ir normas robežās – ilgst ne vairāk kā piecas dienas, arī asiņu zudums nav pārmērīgs. Taču nereti ovulācija nenotiek, estrogēna līmenis nekrītas, arī dzemdes iekšējā slāņa stimulācija turpinās cikla otrajā pusē. Tas arī izraisa spēcīgu menstruālo asiņošanu. Mēdz būt arī tā, ka ovulācija notiek, bet dzeltenuma ķermenis pietiekami neveido progesteronu, līdz ar to asiņošana ir ļoti izteikta, jo menstruāciju laikā noārdās dzemdes iekšējais slānis, kas uzaudzis krietni biezāks, nekā tam vajadzētu būt. Ārstēšanas iespējas ir plašas, tā tiek piemeklēta individuāli.

  Taču viena no populārākajām metodēm ir progesteronu saturošas tablešu lietošana, tās palīdz organismā līdzsvarot hormonus. Taču jebkurā gadījumā pārmērīga asiņošana ir pietiekami nopietns iemesls, lai dotos pie ārsta, jo to var izraisīt arī miomas mezgli, dzemdes polips, kam nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, reizēm endometrija audzējs (šajā gadījumā jāveic speciāls izmeklējums – jānoņem šūnu paraugs no dzemdes sienas). Svarīgi saprast, ka normāla menstruāla asiņošana ir no 30 līdz 80 ml (tātad ne vairāk kā sešas ēdamkarotes asiņu) viena cikla laikā. Daudzām sievietēm asiņošana ir krietni vien spēcīgāka, un viņas pie tā pierod. Taču regulārs palielināts asiņu zudums izraisa dzelzs līmeņa pazemināšanos asinīs, attiecīgi arī viss organisms saņem mazāk skābekļa.

     Avots: http://skaties.lv/sievietei/labsajutai/kapec-menesreizu-laika-tik-loti-sap-un-asino/?
  Kategorija: Veselība | Pievienoja: sofi (06.07.2016) | Autors: Ieva Jātniece
  Skatījumu skaits: 1096 | Reitings: 0.0/0
  Komentāru kopskaits: 0
  Vārds *:
  Email *:
  Visi smaili
  Kods *: