Taro burvība

Kas notiek ar mani?
Kaulus apklāj un saista apm. 600 muskuļi. Ja tos izvietotu vienā rindā ar vienpusēju vilkumu, tie spētu pacelt un noturēt 25 tonnas lielu svaru. 7% no cilvēka svara aizņem asinis (apm. 5 litri cilvēkā), un šīs asinis nepārtraukti riņķo. Katrā cilvēka plaušā ir apm. 300-400 miljonu alveolu - atsevišķu pūslīšu, kurus apņem biezs kapilāru tīkls, kurš nodrošina gāzu apmaiņu starp alveolās iekļuvušo gaisu un asinīm. Šīs alveolas, izvietotas vienā slānī, apklātu vairāk par 100 m2 lielu laukumu, kas ir 75 reizes vairāk par cilvēka ķermeņa aizņemto laukumu telpā. Un, lai izpētītu visas tās milzīgās, brīnumainās pārvērtības mūsu organismā, kas notiek katru mirkli, cilvēka mūžs būtu pārāk īss. Ļoti daudz jau būtu - ja mēs iemācītos ieklausīties sevī, saprast, kas ar mums notiek, tīšā prātā nebojātu dievišķo mehānismu, kurš, darbojoties savā ritmā, nodrošina mums dzīvotspēju.

Dabā ir sastopami dienas un nakts dzīvnieki. Ar cilvēku tomēr ir mazliet savādāk, jo, neskatoties uz «cilvēku-pūču» aktivitāti naktī, arī viņu organisma normālai funkcionēšanai ir nepieciešama spilgta dienas gaisma. Un mūsu ziemeļu klimata īsajās, tumšajās ziemas dienās vitamīnu trūkumu (kas, piemēram, izpaužas pirkstu galu sasprēgāšanā) reizēm vieglāk izārstēt, uzturoties vairāk dienas laikā svaigā gaisā, nevis pastiprinot vitamīnu daudzumu ēdienā.
 
Medicīnas zinātņu doktori cilvēka «iekšējā pulksteņa» darbību, pēc mūsu pieņemtās laika dalīšanas, raksturo šādi:
 
01.00. Nakts. Cilvēku lielākā daļa šajā laikā ir nogulējuši jau apmēram 3 stundas. Iestājas vieglāka miega fāze, no kuras var ātri pamosties. Tieši šajā brīdī mēs esam īpaši jutīgi pret jebkurām sāpēm.
 
02.00. Nakts. Organisma lielo tīrīšanu jau ir uzsākušas aknas, kā to savos medicīnas traktātos par cilvēka iekšējo hronometru uzsver arī senā Ķīnas medicīna. Ja jūs regulāri mostieties nakts laikā no pīkst. 01.00-03.00, tas norāda, ka aknas kaut kādā veidā ir bojātas un tām ir grūtības ar vielu maiņas indīgo produktu izfiltrēšanu no organisma. Padomājiet, vai turpmāk nevarat savām aknām kaut kā palīdzēt. Pārējie iekšējie orgāni šajā laikā strādā «ekonomiskajā režīmā». Ja esat nomodā, šajā laikā nebūtu ieteicams dzert kefīru, tēju, kafiju un it īpaši alkoholu.
 
03.00. Nakts. Ķermenis atpūšas. Šajā laikā ir visze¬mākais pulss un asinsspiediens, elpošana palēnināta. Ja šajā laikā jāstrādā, uzmanības koncentrēšana darbam prasa zināmu piepūli.

04.00. Nakts. Organisms strādā ar vismazāko jaudu, asinsspiediens zems, smadzenēm tiek piegādāta minimālākā asins deva, bet dzirde kļūst asāka.

05.00. Rītausma. Nieres atrodas miera stāvoklī. Nomainītas jau vairākas miega fāzes ar un bez sapņiem. Tie, kuri pieraduši celties šajā laikā, ātri atgūstas no miega, jūtas labi atpūtušies un mundri uzsāk jauno dienu.

06.00. No rīta. Sirdspuksti paātrinās, asinsspiediens paaugstinās. Pat tad, ja mēs gribam gulēt, organisms mostas. Cilvēkiem, kuri slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, uzmanīgi jāieklausās sevī, jāizvairās no straujām kustībām un, vajadzības gadījumā, jau laikus jāiedzer zāles.

07.00. Rīts. Mūsu organisma imunoloģiskā aizsardzība pret vīrusiem ir visstiprākā.

08.00. Aknas ir atbrīvojušas mūsu organismu no indīgam vielām, ķermenis atpūties, šūnas atjaunojušās. Šajā brīdī alkohols ir īpaši kaitīgs!

 09.00. Sirds strādā ar pilnu sparu, psihiskā aktivitāte paaugstinās. Tiek nobloķēta sāpju jutība, mēs esam gatavi jauniem darbiem un sasniegumiem.

10.00. Aktivitāte pieaugusi līdz visaugstākajām darba spējām. Ja pratīsiet šo organismu entuziasmu pareizi izmantot, līdz pusdienlaikam paveiksiet ļoti daudz.

11.00. Ritmiskā sirdsdarbība un psiholoģiskā aktivitāte lieliski papildina viena otru.

12.00. Organismā visu spēku stabilizācija. Šo harmoniju nevajadzētu pārtraukt ar pāragru un sātīgu pusdienošanu, piespiežot organismu mainīt savas iekšējās dzīves ritmu.
 
13.00. Aknas ir atpūtušās, tajās izveidojies glikogēns, uzkrājoties tur un muskuļos kā ogļhidrātu rezerve - galvenais dzīvo organismu šūnu enerģijas avots. Aizkuņģa dziedzera hormoni sāk glikogēna noārdīšanu aknās, palielinot glikozes daudzumu asinīs. Tā kā organisms ir jau atkal sācis darboties, tam mierīgi var «uzkraut» arī visu pusdienu sagremošanas procesu. Turklāt pirmais dienas aktivitātes periods ir beidzies, jūtams nogurums, rodas vēlēšanās atpūsties.

14.00. Enerģijas līkne slīd uz leju, reakcija uz visu palēnināta. 24 stundu laika ciklā šis ir otrais viszemākais organisma aktivitātes punkts.

15.00. Maņas orgānu interese par apkārtni ir stipri saasināta-īpaši izjūtam smaržu un garšu.

16.00. Cukura līmenis asinīs stipri paaugstinās (daži ārsti šo situāciju pat dēvē par «pēcpusdienas diabētu), vēlāk normalizējas.

17.00. Darbaspējas atkal ir labas.

18.00. Psiholoģiskais mundrums samazinās. Rodas fizisku sāpju sajūtas, vēlēšanās vairāk kustēties, kaut ko mainīt savās ikdienas gaitās.

19.00. Asinsspiediens paaugstinās, kļūstam nervozi.
 
20.00. Organisma darbība maksimāla, mūsu reakcija uz visu ir zibenīga.
 
21.00. Psihiskais stāvolis ļoti labs, saasinās atmiņa. Reizēm atceramies un stabili piefiksējam domās atrisinājumu kādai no lietām, ar kuru veltīgi nomocījāmies dienā. «Vakara atmiņa» stabili «iesēžas atmiņā» gan aktierim mācoties lomu, gan studentam gatavojoties eksāmenam.
 
22.00. Asinīs strauji samazinās eritrocītu - sarkano asinsķermenīšu daudzums, pārsvaru ņem baltie asinsķer¬menīši. Parastā 5-8 tūkstoši baito asinsķermenīšu vietā 1 kubikcentimetrā savairojas 12 tūkstoši, un mūsu ķermeņa temperatūra pazeminās.

23.00. Turpinās šūnu atjaunošanās, pārējais ķermenis gatavojas miegam.

24.00. Ja esam aizgājuši gulēt plkst. 22.00, mums jau rādās pirmie sapņi. Psihe, ķermenis un viss organisms cenšas atgrūst no sevis visu lieko, kas nevajadzīgi uzkrājies dienas laikā, atgūt mieru, sagatavoties nākamajai dienai.

Protams, rēķinot stundas un minūtes, katram var būt individuālas novirzes. Bet, tikko sava organisma darbībā gatavojamies iejaukties ar zālēm, ķīmiskiem stimulatoriem, ir ļoti svarīgs laiks, kurā to darām, lai neizjauktu organismā iesakņojušos darba ritmu. Diemžēl no ārstiem tuvākus pa¬skaidrojumus zāļu lietošanai dzird reti, labi, ja pasaka dzert tās «no rīta» vai «vakarā» un «pēc ēšanas» vai «pirms ēšanas», kaut gan pastāv arī jēdziens «tukšā dūšā», jo ir principiāla atšķirība, vai gremošanas orgāni ir miera stāvoklī, vai arī jau sagatavojušies barības apstrādei.
Kategorija: Veselība | Pievienoja: sofi (20.04.2012) | Autors: " Zintnieks"
Skatījumu skaits: 1421 | Atslēgvārdi: Cilvēka skelets | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]