Taro burvība

Krītot baiļu slazdā

"Bailes ir emocijas, ko cilvēki vismazāk gribētu piedzīvot. Tās ir visnomācošākās no visām jūtām, kas rodas draudu un briesmu situācijās un mudina meklēt drošu vidi un palīdzību. Lai cik nepatīkamas, bailes mums tomēr ir vajadzīgas, jo tās cieši saistītas ar pašaizsardzības instinktu, kas nodrošina izdzīvošanu. Bailes ir iedzimtas, tās izjūt visi cilvēki," saka psihoterapeite Baiba Gerharde.

Fobijas nozīmē iracionālas un nesaprotamas bailes, kad cilvēks sajūt apdraudējumu vietās un no lietām, kas vairumam šķiet nekaitīgas. Piemēram, lifts ir visnotaļ noderīgs pārvietošanās līdzeklis, taču kādam, kas vairākas stundas pavadījis starp stāviem iesprūdušā kabīnē, var attīstīties fobija, kas turpmāk liek izmantot tikai kāpnes.

No nemiera līdz šausmām

Bailes izraisa vairākas pārmaiņas organismā, kas mobilizē cilvēku rīcībai. Sašaurinās ādas asinsvadi (nobālēšana), iespējama trīce un zosāda, drebuļi, auksti sviedri, sausuma sajūta mutē, zobi var būt krampjaini sakosti vai klabēt, paātrinās sirdsdarbība, kad šķiet, ka sirds sitas kaklā, paātrinās un padziļinās elpošana, paplašinās acu zīlītes, tiek bremzēta kuņģa zarnu trakta darbība, gremošanas procesi, jo visa enerģija tiek novirzīta ķermeņa muskulatūrai.

Asinīs palielinās cukura līmenis, kas dod enerģiju, un vielas, kas paātrina asins recēšanu.

Nelielas bailes cilvēks izjūt kā trauksmainas priekšnojautas un nemieru.

Savukārt stipras bailes rada pilnīgu neaizsargātības izjūtu un grauj pārliecību par personisko drošību, līdz pāraug šausmās.

Specifiskās, sociālās un agorafobijas

Šie simptomi parādās, arī piedzīvojot fobijas, ko var iedalīt vairākās grupās. Specifiskas jeb izolētas fobijas gadījumā bailes rodas no kādas vienas noteiktas situācijas, piemēram, lidošanas lidmašīnā, zobārsta apmeklējuma vai konkrēta objekta – suņa, zirnekļa, pērkona, pagraba. Savukārt sociālās fobijas centrā ir bailes piedzīvot kaunu un izgāšanos citu cilvēku klātbūtnē. Bailes nokļūt uzmanības centrā, jo šķiet, ka apkārtējie noteikti ievēros un negatīvi novērtēs attiecīgo rīcību.

Piemēram, cilvēks baidās sabiedriskās vietās ēst, dzert, runāt, neapmeklē publisko tualeti, nespēj iepirkties, jo domā, ka apkārtējie ielūkojas viņa groziņā nosodošiem skatieniem, jo viņš pērk "nepareizos" produktus. Bet

agorafobijai raksturīgas bailes atrasties sabiedriskās vietās,

ļaužu pūlī, vienatnē braukt vilcienā vai autobusā, atrasties tālu no mājām. Cilvēks baidās, ka viņam kļūs slikti un neviens nespēs sniegt palīdzību.

Emocijas izstumj cita citu

Fobijas dziļākās saknes meklējamas bērnībā, kur fiksējušās bērna bailes un nedrošība. Iespējams, vecāki nav bijuši pieejami, kad tas mazajam bijis vajadzīgs, vai arī nav iejūtīgi reaģējuši, mierinājuši, aizstāvējuši savu atvasīti.

Smagas sekas atstāj kaunināšana un izsmiešana par bailēm.

Vislabākā baiļu profilakse ir laimīga bērnība. Ja nobijies ir bērns, vislabākais būt viņam līdzās, iedrošināt tik ilgi, kamēr bērns pats signalizē, ka atbalstu viņam vairs nevajag. Arī pieaugušajiem uzticama cilvēka atbalsts un klātbūtne vājinās vai pat izkliedēs bailes un nedrošību, tomēr, bieži to izmantojot, mazinās paša spēju tikt ar situāciju galā. Tad var izveidoties atkarīgas attiecības. Palīdz, ja cilvēks otra klātbūtni vienkārši iztēlojas un domās sarunājas ar viņu.

Baiļu situācijās noder arī atslābināšanās un elpošanas vingrinājumi, kā arī spēja uz šīm emocijām paskatīties no malas, tikai fiksējot tās savās izjūtas un maņās.

Tāpat, piemēram, dusmas izstumj bailes. Ja ir bail iet pār tiltu,ar iztēles palīdzību jāsakopo dusmas un jādodas pāri,pie sevis dusmīgi baroties un žestikulējot. Cilvēkam piemīt resursi neļaut bailēm pakļaut viņa dzīvi.

Kategorija: Veselība | Pievienoja: sofi (19.05.2012) | Autors: Lāsma Antoneviča, Alūksnes Ziņas
Skatījumu skaits: 1315 | Komentāri: 1 | Atslēgvārdi: bailes | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]