Taro burvība

Saules ietekme uz ādu
Mēs izbaudām saules gaismu un mums tā ir nepieciešama, saule aktivizē pozitīvus organisma procesus (piem D vitamīna veidošanās ādā). Tomēr pārmērīgs UV-starojuma daudzums aktivizē dažādus procesus, kurus saprot ar apzīmējumu „fotonovecošanās" (Photoaging). Šis raksts izskaidro kā saules gaisma iedarbojas uz mūsu ādu, kādi aizsargmehānismi un atjaunošanas mehānismi norisinās pašā ādā un kā mēs varam palīdzēt ādai, palīdzot to pasargāt no intensīvas saules staru ietekmes.

Gaismas inducētie procesi ādā: fotonovecošanās

Ja ādas dabīgie aizsargmehānismi un atjaunošanās mehānismi ir pārslogoti, tas var novest pie vairāk vai mazāk intensīvi izteiktiem bojājumiem. Saules apdegums ir ādas apdeguma reakcija, tā saucamā eritēma, kas var būt gan tik tikko redzams apsārtums, gan smagi ādas apdegumi. Katrs apdegums, kas iegūts pārāk ilgi uzturoties saulē, atstāj nelabojamus bojājumus, arī tad ja apdegums tiek pareizi apkopts un aprūpēts. Āda nekad to „neaizmirst". Āda reģistrē katru saules staru, bojājumi parādās tikai pēc vairākiem gadiem. Kas tieši notiek ādā, ja tā tiek pakļauta intensīvai saules staru iedarbībai?

UV- starojums izraisa dažādus bojājumus, kas atkarīgi no viļņu garuma un to spējas vairāk vai mazāk iespiesties ādā. Īso viļņu starojums, piemēram:

UV-C tiek absorbēts caur atmosfēru.

UV-A novājina šūnas kodola DNS un kavējoši iedarbojas uz imūnsistēmu. Tas ir atbildīgs par melanīna sintēzes aktivizēšanu: āda kļūst brūna. imūnsistēmas novājināšanās samazina ādas dabisko mehānismu deģenerēto šūnu iznīcināšanu. Sekas tam, sliktākajā gadījumā, ir šūnu bojāeja vai, ja mutācijas dēļ, šūnas nekontrolēti dalās- melanoma, ādas vēzis.
UV-B pastiprina kalogēna šķērssvītrojumu, ir iesaistīts tauku oksidācijā un veicina gaismas alerģiskās reakcijas, tā iedarbība pārsvarā izvēršas epidermā. Spēcīgs saules starojums veicina oksidatīvos procesus ādā un kontrolē brīvo radikāļu pārveidošanos par dažādiem simptomiem kā tiešas vai netiešas sekas lipīdu oksidācijai, piemēram, pigmenta plankumi.

Dabīgie ādas aizsargmehānismi

Mūsu āda pati kontrolē dabiskos aizsardzības un atjaunošanās mehānismus, kas var efektīvi reaģēt uz UV- stariem. Būtībā starojums izraisa sekojošus procesus:

a) Dabīgie ādas aizsargmehānismi

1. Proliferācijas (šūnu dalīšanās) paaugstināšanās ar raga slāņa sabiezināšanu, tādējādi UV- starojums tiek reflektēts difūzi un raga slāņa keratīns to absorbē.
2. Gaismu absorbējoša melanīna (pigments, kuram varam pateikties par iedeguma brūno krāsu) veidošana. Optimāli tas darbojas tikai tad, ja sasniegts raga slānis. Sintēzes intensitāte ir atkarīga no ādas tipa. Kā jau mēs zinām ir cilvēki, kuru āda ļoti ātri kļūst brūna, un ir cilvēki, kuri tikpat kā nenosauļojas.
3. Paaugstināta sviedru veidošanās, lai dzesētu ādu.
4. Kā blakusprodukts holesterīna sintēzei ādā rodas lipīdu skvalēns, kam piemīt tāda īpašība kā spēja samazināt ādas dabisko lipīdu daudzumu, kamēr tā saucamo brīvo radikāļu skābekļa molekulas „dzesējas", tas ir, atgriežas noteiktā stāvoklī.

b) Dabīgie ādas atjaunošanās mehānismi

Ja ādai nepietiek ar primārajiem aizsardzības mehānismiem, iesaistās atjaunošanās mehānismi:
1. Bojāto šūnu atjaunošanās ierosināšana.
2. Apsārtuma veidošana ar šūnu membrānas paplašināšanu, to permeabilitātes paaugstināšana un līdz ar to iespējamā bojāto šūnu novēršana ar imūnsistēmas substancēm.
3. DNS- atjaunošanas enzīmi atpazīst bojājumus DNS, atdala bojātos segmentus un aizstāj tos.
4. Ja ādas dabīgie atjaunošanās mehānismi noris bez panākumiem, ādas šūnas atmirst (šis process var izraisīt ādas vēzi).

Noderīgas sastāvdaļas saules aizsargpreparātiem un ādas kopšanas līdzekļiem

No visa iepriekš minētā ir skaidrs, ka receptūra kosmētikai, kas paredzēta lietošanai spilgtā saules gaismā (ne tikai aizsargkosmētikā, bet arī kopjošajos preparātos), jāveido pārdomāti, lai varētu ādu efektīvi pasargāt no intensīviem saules stariem, un lai kosmētika saglabātu savu stabilitāti. Zemāk esošais uzskaitījums palīdzēs plānošanas procesā.
Jums nepieciešams:

1. Stabilas eļļas, kuras neoksidējas un kuras neietekmē gaisma, tās ir eļļas, kuras neoksidējas, ir ar zemu polinepiesātināto taukskābju saturu. Dažas eļļas ir izcili stabilizatori citām eļļām tā, ka var izmantot arī eļļas ar polipiesātinātajām taukskābēm kombinācijā ar poli nepiesātinātajām. Kā bāzi saules aizsargpreparātam var izmantot:
Jojoba eļļu
marula eļļu
šī riekstu eļļu
kokosa eļļa
babasu eļļu

2. Īpašas problēmas nesagādā arī augu sviesti ar zemu divkārt nepiesātināto un polinepiesātināto taukskābju saturu, piemēram:
šī sviests
mango sviests
kupuacu sviests

3. Nevajadzētu izmantot oksidatīvi uzņēmīgas eļļas, piemēram, mežrozīšu, naktssveces un granātābolu sēklu, kaņepju, plūškoka, jāņogu un citu sēklu eļļas. Saules aizsargpreperātos labi iederas rafinētas eļļas. Ir svarīgi ievērot eļļu izplūšanas īpašības un izmantot ātri izplūstošas eļļas (piemēram, kokosa, babasu eļļas un skvalāns), jo SoFi Tix augstā koncentrācija var radīt ādai nospiedošu sajūtu.

4. Svarīgas piedevas ir firosteroli, kā piemēram Gamma Orizanols. Kā arī izcila izejviela saules aizsargfiltros ir avokado vidusdaļa - Avokadins (3-5%).

5. Visbeidzot skvalāna pievienošana, ir nepieciešama, lai emulsijā iegūtu oksidatīvi stabilu un antioksidatīvi iedarbīgu lipīdu.

6. Gaismas aizsargfiltrs: Vienīgie gaismas aizsargfiltri, kas nesagādā problēmas, ir tādi minerāliskie pigmenti kā titāna dioksīds un cinka oksīds (SoFi Tix Breitband HT). Šīs izejvielas priekšrocība ir tāda, ka tā iespiežas tikai virsējā raga slānī un neveido kontaktu ar dermā esošajām dzīvajām šūnām; tālāk tas ir ķīmiski un bioloģiski stabils- tādēļ tas nav kairinošs un ir viegli panesams. Pigmenti ir noklāti ar lecitīnu un var tikt izšķīdināti nelielā daudzumā eļļas. SoFi Tix Breitband sargā no UV-A un UV-B starojuma. 1 % deva atbilst aizsargfaktoram 2 savukārt 5% deva atbilst aizsargfaktoram 10.

7. Aktīvās vielas: saules aizsargpreperātos un kopjošajos preparātos ir ieteicams pievienot tādas piedevas, kas novērš apdegumu, mazina apsārtumu un kairinājumu. Kombinācijā ieteicami: pantenols (2%), tokoferols un askorbīnskābe (katrreiz 0.5-2%, pie tam vitamīni ar 0.2% saturu darbojas kā produkta aizsargs un lielākā koncentrācijā iedarbojas arī kosmētiski).
Produktos, kas paredzēti lietošanai pēc sauļošanās, alveja darbojas kā kņudinošās sajūtas remdētājs, dziedē apdegumu un atvēsina ādu, lieliski piemērots ir arī Burvju lazdas hidrolāts. Iejaukts ūdens fāzē nomierinoši iedarbojas arī hibiskusroze, tāpat arī pantenols un tokoferols. Pēc sauļošanās, respektīvi vakaros, ir piemērotas emulsijas un kopjoši preparāti uz mežrozīšu, granātābolu un naktssveces eļļas bāzes; linola un linolenskābēm ir pretiekaisuma un nomierinoša iedarbība.

8. Konservanti: saules aizsargpreparātus vajadzētu labi iekonservēt: mēs šos produktus ņemam līdzi arī uz pludmali, tie tiek pakļauti augstām temperatūrām un lielākam bojāšanās riskam, tāpēc vajadzētu pievienot dubultā iedarbībā - 12- 15% spirta (96 % vol) ūdens fāzē un RokonsalTM (A-kons) atbilstošā koncentrācijā (2 pilieni uz 10 g emulsijas).

9. Emulsiju tipi: Kādu emulsiju izvēlēties, tas ir atkarīgs tikai no jums. Ūdens/ eļļā emulsijas labāk turas kopā un notur vieglu sviedrējošu stāvokli; eļļa/ ūdenī emulsijas ir vieglākas un patīkamākas augstās temperatūrās. Alerģisku reakciju un dermatožu gadījumā klasiskie emulgatori un taukus saturošas receptūras ir stingri aizliegtas: šādā gadījumā kā dabisku emulgatoru eļļa/ ūdenī emulsijām var izmantot tīru hidro (dispersijas) gēlu uz ksantāna bāzes.


Gaismas aizsargfaktori

Saules aizsarglīdzekļi šodien tiek izgatavoti ar ekstrēmi augstu aizsargfaktoru. Fizikāli skatoties produkts ar aizsargfaktoru 20 absorbē 95 % no visiem UVB stariem, aizsargfaktors 50 paaugstina absorbciju no 3 % uz 98 % . Cilvēki ar ļoti jutīgu ādu ar krēmu, kura aizsargfaktors ir 30 „var sevi pietiekoši pasargāt jebkurā zemeslodes vietā". Ar SoFi Tix Breitband HT tiek sasniegta droša aizsardzība pret UV-A un UV-B stariem. Īsumā: dubultojiet nepieciešamo devu procentos un Jūs iegūsiet sava krēma vai emulsijas aizsargfaktora vērtību. Ar devu līdz 10% sasniedzams aizsargfaktors ar vērtību 20.

Kategorija: Veselība | Pievienoja: sofi (19.05.2012) | Autors: www.stilaparks.lv
Skatījumu skaits: 1452 | Atslēgvārdi: Saules ietekme uz ādu | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]