Taro burvība

Kad krāsa kļūst par draugu vai ienaidnieku
Cik bieži, apbrīnojot apkārtējās pasaules daudzkrāsainību, gribas pateikties Dievam vai kādam citam augstākam spēkam, par šo bagātīgo krāsu paleti, un par spēju to redzēt, izjust un izbaudīt. Katram gadalaikam ir sava nokrāsa. Par piemēru ņemot zaļo krāsu. Vasarā tā ir atsvaidzinoši vēsa, rudenī nedaudz tumšāka un siltāka, arī ziemā un pavasarī tā neatstāj vienaldzīgu nevienu vērotāju. Daba ir tik bagāta, cik cilvēks spēj uztvert, un vēl mazliet vairāk. Žēl tikai, ka ikdienas steigā mēs tam pievēršam pārāk maz uzmanības.
Daba tā ir viena medaļas puse, bet, ar kādām krāsām mēs piepildām savus mājokļus? Ar visdažādākajām, sākot ar pamattoņiem un beidzot ar visniansētākajiem salikumiem. Kā jau dabā ir novērots, tīru krāsu ir pavisam maz. Jo vairākas krāsas sajauktas kopā, jo bagātīgāks tonis tiek iegūts, un tā jau ir radīšana, tā ir jaunrade.
Visas krāsas, kā jau zināms, tiek iedalītas divās lielās grupās – siltajās un augstajās. Neiedziļinoties dziļāk krāsu teorijās, gribas tikai jautāt, vai esat ievērojuši, kādi iespaidu atstāj pilnīgi vienādas istabas, no kurām viena krāsota siltos toņos, bet otra – vēsos? Vienā var sajust kā pārskrien drebuļi pār ķermeni, bet otrā, kas izkrāsota krēmkrāsas toņos, būs silti. Šo psihes īpašību – kļūdīties savos secinājumos – jāizmanto nepieciešamās atmosfēras radīšanai mājās.
Kad ieejam telpā, pirmais, ko mēs ievērojam ir krāsas. Krāsas rada telpas atmosfēru un ar pareizu krāsu salikumu Tu savai mājai piešķir pavisam citu tēlu, nekā tām mājām, kurās izvēlēti vienkāršie bēšie vai baltie sienu krāsojumi. Tiklīdz sākam domāt par istabas krāsošanu, jāņem vērā tas, ka tumšāki toņi telpu padara mazāku, bet gaišākie toņi — plašāku. Toties spēle ar dažādām krāsām un dažādu rakstu izvēli Tev tiek dotas daudz lielākas iespējas manevriem dizaina jomā. Krāsas un apdares materiāli var radīt lielāku iespaidu uz telpā esošajiem cilvēkiem.
Speciālisti novērojuši , ka zaļā krāsa veicina bronhu paplašināšanos, sirds saraušanās ritmiskumu, palielina prāta darbības spējas, sarkanā savukārt stimulē gremošanas trakta dziedzeru sekrēciju, fiziskās darbspējas atjaunošanos, tajā pat laikā uz dažiem cilvēkiem tā iedarbojas uzbudinoši, turpretī maigie zilās un brūnās krāsas toņi aicina atpūsties.
Cilvēkam ar noslieci ātri uzbudināties nav ieteicams ilgstoši uzturēties istabā ar koši sarkanām sienām, bet melanholiķim - istabā ar violetajiem toņiem. Krāsas harmonija ir likumsakarīga krāsu atbilstība, kas veicina māksliniecisko izteiksmīgumu. Ir divi harmonijas veidi - nianšu un kontrasta. Nianšu harmoniju raksturo spēcīgu kontrastu trūkums gaišuma un piesātinātības ziņā, lai gan zināmā mērā kontrasts tomēr pastāv. Līdzsvars tiek sasniegts, pārdomājot virsmu krāsas. Tas nozīmē, ka virsmas ar lielāku platību (sienas, griesti, segas, aizkari) tiek nokrāsotas neitrālās gaišās krāsās, bet mazākas (audumi, keramika, stikls) - košās, spilgtās. Nianšu harmonija ir raksturīga guļamistabām un bērnistabām, kabinetiem, padzīvojošo cilvēku istabām.
Kontrastu harmoniju, ko raksturo košu vēso un silto toņu pretstatījums, var izmantot lielo dzīvokļu viesistabās. Sarežģīts, taču ļoti interesants uzdevums ir mājokļa krāsu elementu harmonizācija (sienas, griesti, grīda, dekoratīvie audumi, mēbeles u.tml.), nolūkā izveidot mākslinieciski integrētu ansambli. Jāņem vērā, ka kontrastu harmonija ātri vien nogurdina un pasliktina cilvēka psihisko stāvokli. Tāpēc košām hromatiskām krāsām jābūt līdzsvarotām ar ahromatiskām. Košiem mēbeļu pārvalkiem, sarkaniem krēsliem nepieciešams mierīgs fons, ko nodrošina gaiši pelēcīgas sienas, pelēks paklājs, gaiši pelēki vai zeltaini aizkari. Noteiktas krāsas un to salikumi cilvēkā var izraisīt prieku, skumjas, nemieru vai melanholiju.
Izstrādājot telpas dizainu, ikviens īpašnieks saskaras ar jautājumu: „Kā tad izmantot krāsu īpašības sadzīvē?" Izstrādājot telpu dizainu, jāņem vērā, ka uz ziemeļiem vērstā istabā priekšroka ir pēc iespējas gaišākām, siltām krāsām - dzeltenai, zeltainai, rozā, krēmkrāsai. Šādas sienas vairāk atstaro gaismu, veicinot siltuma un pat saulainuma ilūziju. Ja logi ir vērsti uz dienvidiem, tad istaba ilgstoši ir saules apgaismota un stipri uzsilst gada karstajā laikā, tādēļ sienu krāsu var izvēlēties vēso toņu gammā - gaišzilo, zilganzaļo vai pelēcīgo.
Ziemeļu rajonos neatkarīgi no istabas orientācijas telpu dizainā ieteicams izmantot silto krāsu gammu. „Izstieptajās" istabās sienas var krāsot dažādi: īsākas sienas siltākas, sānu sienas vēsākas. Vizuāli tas ļaus uzlabot telpas proporcijas.
Sienas ir fons mēbelēm un dekoratīvajiem priekšmetiem - paklājiem, gleznām, aizkariem u.c. Mierīga krāsa tiem nodrošinās lielāku izteiksmīgumu. Ja istabā izvietotas gaišās krāsas mēbeles, aizkari ir vienkrāsaini, un Jums nepatīk zīmējumi uz sienām, var mēģināt izmantot košās tapetes vai tapetes ar lielu rakstu. Sienas sniegs telpas noformējumam patīkamu kolorītu un dzīvīgumu.
Logu un durvju rāmji un grīdlīstes parasti krāsas ziņā ir neitrāli. Taču tos var arī izcelt, kā savdabīgu dizaina elementu, nokrāsojot ar košās krāsas emalju. Krāsu šāda gadījumā izvēlas atkarībā no dzīvokļa vispārējās krāsu gammas. Interesanti izskatās rāmji, durvis un grīdlīstes no dabīgā koka, taču tiem jābūt ideāli gludiem un nolakotiem ar caurspīdīgu laku. Koksnes dabīgā krāsa saskan ar jebkādu mēbeļu krāsu un telpai dāvā siltuma un mājīguma sajūtu.
Lai gan siltajiem toņiem ir virkne priekšrocību, tas tomēr ne vienmēr izmanto dzīvokļu noformēšanā. Kāpēc? Tam visam ir kāds trūkums: telpas, kas izkrāsotas siltajos toņos, šķiet mazākas, nekā patiesībā ir. Mēs dzīvojam pasaulē, kur ir pavisam nedaudz lielu, plašu telpu. Tāpēc mums bieži vien gribas, lai vismaz optiski mūsu dzīvojamās telpas izskatītos lielākas un plašākas. Tomēr krāsu toņi jāizvēlas rūpīgi un pārdomāti, jo savās istabās būs jādzīvo ilgi, un tās iespaidos jūsu psihisko stāvokli.
Ļoti liela nozīme dzīvoklī ir dažādiem dekoratīvajiem elementiem, it īpaši gleznām, paklājiem, jo tiem ir savdabīga funkcionālā slodze – tie it kā palielina telpu, vizuāli paplašinot to. Pie tam, ja prasmīgi izvieto spoguļus un gleznas, tas kalpos kā papildu logi.
Spoguli katrs izvēlas pēc savas gaumes, taču tas jānovieto tā, lai nemestu atspulgus. Novietots pret saules gaismu, spogulis darbojas kā starmetis, bet tādas intensitātes gaisma satrauc. Gleznas izvēle ir ne mazāk svarīgs uzdevums. Tas ir ne tikai tāpēc, ka tā jāpieskaņo pēc krāsām, bet jāņem vērā, ka tā ir mākslinieka dzīves redzējums, ne jūsu. Tieši šī iemesla dēļ ļoti rūpīgi jāieklausās kā glezna uzrunā, vai tā sasaucas ar jūsu iekšējām sajūtām. Vislabāk, ja mājas, kur bieži uzturaties, atrastos jūsu pašu vai citu ģimenes locekļu darināti darbi.
Kategorija: Fenšui | Pievienoja: laimiga (01.05.2012) | Autors: www.reikinet.lv
Skatījumu skaits: 1955 | Atslēgvārdi: krāsa | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]