Cienasts mājas gariņam
Labais mājas gars ir sargātājs gars. Ar šo garu nekad nav problēmu, ar viņu gandrīz vienmēr var vienoties, izņemot gadījumus, ja runa ir par mājdzīvniekiem. Gandrīz katrā mājā dzīvo kaķis, bet vai Jūs zināt, ka kaķi izvēlas mājas gars? Ja kaķis no mājām vai arī pazūd, tas nozīmē, ka mājas garam viņš nepatika. Tomēr šādi gadījmi ir retums, jo lielākoties mājas gars ar kaķi ir labi draugi. Jau senatnē, pārejot uz jaunu mājvietu pirmo pāri slieksnim laida kaķi un tikai tad, kad dzīvnieks bija izstaigājis visu māju, tajā iegāja mājas saimnieks. Vislabāk, ja kaķis ir treju krāsu- balts, ruds, melns. Tas simbolizē trīs pasaules- mentālo, emocionālo un fizisko.
Tomēr, lai cik labs arī nebūtu mājas gars, viņš ir jāpacienā un jāpielabina. Pārejot dzīvot uz jaunu mājvietu- pirms tam, vēl vecajā esot, jāiemīca mīkla, ņemot 900 g miltus, 2 olas, 2 karotes cukura, 200-250 g sviesta, 2 šķipsnas sāls. Šādi sagatavotu mīklu nes uz jauno māju, līdzi ņemot svētbildi vai svētlietas, rudzu maizi, sāli, kaķi. Jaunajā māja izcep pīrāgu. Ja pīrāgs izdodas gluds un skaists, tad dzīve šajā mājā būs laba, bet, ja saplaisā, tad dzīve būs pilna problēmām.
Izcepot pīrāgu 3 dienas nedrīkst aiztikt, trešās dienas vakarā jāuzklāj svētku galds, uz galda jāuzliek viens lieks šķīvītis un glāzīte mājas garam. Galdā noteikti jābūt sarkanas krāsas vīnam. Pirms maltītes sākuma glāzāes jāsalej vīns, jāielej arī mājas garam, visiem jāsaskandina glāzītes ar mājas garu.
Tad jāsadala izceptais pīrāgs, viens pīrāga gabaliņš jānoliek un jāglabā tik ilgi, cik zīvo šajā mājā. Otru gabaliņu 3 reizes pasāla un tajā iekšā liek ar sāniem sudraba naudiņu. Šo gabaliņu vajag uzlikt uz krāsns. Ja tādas nav, tad jāsagatavo vieta kur gariņam dzīvot un tur arī jānoliek viņa glāzīte, pielieta ar vīnu līdz malām. sakot:
" Mājas saimniek, iemīli mani, pažēlo mani, manu mantu glabā, manus lopus pasargā, manu cienastu nobaudi un vīnu iedzer no pilna trauka". Jāpaklanās trīs reizes uz visām debess pusēm. Tad ņem kaķi, ko dāvina mājas garam.
Pēc trim dienām jāpaskatās vai vīns nodzerts. Ja vīns nodzerts, jāpielej vēl, sakot tos pašus vārdus,ja ne, tad jāskaita šie vārdi vēl deviņas reizes.
Ja vīns nodzerts no pirmās reizes, šo māju veiksme pavadīs visā tā mūža garumā. Mājas garu vienmēr cienā mēneša pirmajā datumā. Vienreiz gadā ir sevišķa diena, tas ir 28. janvārī, tad mājas gars jācienā ar biezpuru un pienu. no tikko kā pagatavotas biezputras'šķīvī ielej pirmo karoti, ieliek tur koka karoti un atstāj uz nakti tajā vietā, kur liek cienastu garam.
Bez labā mājas gariņa var būt arī citādi- gan palaidnīgi, gan dauzonīgi un vēl visvisādi.

Avots: http://Dziednieka Gadagrāmata 2000
Kategorija: Neparastais mums līdzās | Pievienoja: laimiga (18.05.2012) | Autors: Vita Cipruse, dziedniece
Skatījumu skaits: 2050 | Atslēgvārdi: mājas gars | Reitings: 2.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]